Ukrayna finansman paketi için IMF ile anlaştı

IMF’den yapılan açıklamada, IMF misyon heyeti ile Ukraynalı yetkililerin finansal istikrar ve ekonomik toparlanmaya destek de dahil olmak üzere 48 ay vadeli fon sağlanması konusunda teknik düzeyde anlaştıkları bildirildi.

Açıklamada, Ukrayna makamlarının talebi üzerine Gavin Gray başkanlığındaki IMF heyetinin 8-15 Mart tarihlerinde Varşova’da Ukrayna makamlarıyla dört yıllık ekonomik program hakkında görüşmelerde bulunduğu belirtildi.

Finansman paketinin yaklaşık 15,6 milyar dolar değerinde olduğunun belirtildiği açıklamada, söz konusu ekonomik programın IMF yönetim kurulunun onayına tabi olduğu ve önümüzdeki haftalarda yönetim kurulunun değerlendirmeye alınmasının beklendiği kaydedildi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen bunun yerine Ukrayna ile IMF arasında yeni ekonomik program üzerinde varılan anlaşmaya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

İyi yönetişimin güçlendirilmesi, yolsuzluk riskleriyle mücadele ve gerekli mali desteğin sağlanması da dahil olmak üzere Ukrayna’nın reform çabalarını desteklemenin iddialı ve iyi koşullu bir IMF programı olduğunu vurgulayan Yellen, ABD ve ortakları tarafından sağlanan ekonomik yardımı da destekleyeceğini söyledi.

Yoruma kapalı.