Türkiye’deki depremzedeler için dayanışma sürüyor: Sırbistan ve Bosna Hersek’ten yeni yardımlar

Kahramanmaraş depremlerinden etkilenen Türkiye ve Suriye’deki afetzedeler için Sırbistan ve Bosna Hersek’ten hazırlanan yardım tırları Türkiye’ye hareket etti. Sırbistan’da faaliyet gösteren vatandaşlar ve sivil toplum kuruluşları tarafından Türkiye’deki depremzedeler için toplanan ayni yardımları taşıyan bir tır Belgrad’dan Türkiye’ye gönderildi.

Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Hami Aksoy, Twitter hesabından deprem bölgesine bir tırın daha çekildiğini paylaşarak, “Dost Sırbistan halkına sonsuz teşekkürler.” ifadesini kullandı.

Sırbistan’da Müslümanların yaşadığı Novi Pazar’da Cuma namazının ardından Hasene Sosyal Yardımlaşma Derneği Türkiye ve Suriye’deki depremzedeler için yardım topladı.

4 KURTARMA TIRI YOLDA

Bosna Hersek’te faaliyet gösteren EMMAUS Uluslararası Dayanışma Forumu’ndan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’deki deprem bölgesine 4 yardım tırının daha gönderildiği belirtildi. Daha önce 8 TIR’ın sevk edildiği belirtilen açıklamada, deprem bölgelerine yardım malzemelerinin bir an önce ulaştırılması için büyük bir özveriyle çalıştıkları belirtildi.

Ayrıca Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’daki tarihi Başçarşı’da Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Ticaret Müşavirinin desteğiyle kermes düzenlendi.

Çarşı yetkililerinden Yaşar Tufan, Türkiye ve Suriye’deki depremzedelere destek amacıyla çarşıyı açtıklarını ve Saraybosna halkının yoğun ilgi gösterdiğini söyledi. Tufan, çarşıda toplanan paraların AFAD banka hesabına yatırılacağını kaydetti.

Yoruma kapalı.