Türkiye’de hapis yatıp sınır dışı edilen ve IŞİD’in infaz hücresi ‘Beatles’ın üyesi olmakla suçlanan Aine Davis İngiltere’de gözaltına alındı

Aine Davis (solda)

Kaynak, Londra Güvenlik Müdürlüğü

5 saat ilkin

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün Suriye’deki rehineleri öldüren hücresinin üyesi olmakla suçlanan İngiliz Aine Davis, Londra’da gözaltına alındı.

Aine Davis, 2013’te din değiştirip Müslüman olup Hamza adını almış, İngiltere’den ayrılıp gittiği Suriye’de IŞİD’e katılmıştı.

Eski Londra metrosu çalışanı olan, uyuşturucu ve tabanca taşıma suçlarından sabıkası bulunan Davis, 2015’te İstanbul Silivri’de yakalanmış ve Türkiye’de IŞİD üyeliği suçlamasıyla yargılandığı davada 7,5 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.

Terörle Savaşım Birimi’ne mensup polisler, Türkiye’nin sınır dışı etmiş olduğu Davis’i, Londra’nın kuzeyindeki Luton Havaalanı’nda gözaltına aldı.

İngiltere’de 2000’de revize edilen Terörle Savaşım Yasası kapsamında, “terör faaliyetlerinin finansmanı” suçlamasıyla gözaltına alınan Davis halen, Londra’nın güneyindeki bir karakolda tutuluyor.

İngiltere İçişleri Bakanlığı Sözcüsü mevzuyla ilgili yapmış olduğu açıklamada, “Daima İngiltere’nin güvenliğini sağlayacağız ve hiçbir şeyin bunu tehlikeye atmasına izin vermeyeceğiz. Bir İngiliz vatandaşının Türkiye’den sınır dışı edildiğini doğrulayabiliriz sadece polis soruşturmaları devam ederken bu mevzuda daha çok yorum yapmak uygun olmaz” dedi.

‘Beatles’ hücresi

38 yaşındaki Davis, “Beatles” lakabıyla anılan örgütün infaz hücresinin üyesi olduğu iddiasını reddediyor.

Batı Londra kökenli dört IŞİD’liye, İngilizce aksanları sebebiyle bu lakap takılmıştı.

Örgütün paylaşmış olduğu videolarda Batılı rehineleri öldürürken görülen ve “Cihatçı John” lakabıyla malum Muhammed Emwazi de bu grubun üyesiydi.

Davis, Emzawi ile Batı Londra’da gittikleri camiden tanıştığını sadece dost olmadıklarını söylemişti.

Emzawi, Davis’in yakalanmasından birkaç gün sonrasında ABD’nin Suriye’de düzenlemiş olduğu hava saldırısında öldürülmüştü.

ABD, dört IŞİD’liyi, dördü Amerikalı 27 rehineyi, bazılarının başlarını keserek öldürmekle suçluyor.

2018’de Suriye’de YPG güçlerince yakalanan öteki iki IŞİD’li ise halen iade edildikleri ABD’de cezaevinde.

İngiltere’nin 2018’de vatandaşlıktan çıkardığı iki kişiden Alexanda Kotey, yaşam boyu hapis cezasına çarptırılmıştı.

Yargılandığı davada Nisan ayında suçlu bulunan El Shafee Elsheikh’in cezası ise bu ay açıklanacak.

Yoruma kapalı.