Türkiye Yunanistan ilişkilerinde diyalog süreci

Kahramanmaraş’ta yaşanan deprem ve Yunanistan’da yaşanan tren kazasının ardından Türkiye ve Yunanistan, ikili ilişkilerde dayanışmanın ortaya çıktığı, uluslararası platformlarda karşılıklı desteğin önünün açıldığı yeni bir sürece girdi. İki ülke arasında Ege Denizi’nde birbirine bağlı olan ve Türkiye’nin temel hak ve çıkarlarını doğrudan etkileyen bir takım sorunlar olmasına rağmen ikili ilişkiler, özellikle gerilimin arttığı 2020 yılında son dönemde yeni bir hal aldı. karşılıklı dostluk ve dayanışma mesajlarının verildiği yeni bir yüz. Türkiye’de 6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş depremi, iki ülke arasında devam eden ilişkileri zor zamanlarda dayanışma noktasına getirdi.

Kahramanmaraş’ta meydana gelen ilk depremin ardından Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Yunanistan’ın Türkiye’ye yardım için kaynaklarını seferber edeceğini açıkladı. Aynı gün Yunan Özel Afet Müdahale Birimi’ne (EMAK) bağlı arama kurtarma timi, Yunan Silahlı Kuvvetlerine ait bir C-130 uçağı ile Türkiye’ye geldi. Ekip, daha sonra diğer Selanik ekibiyle birlikte Türkiye’de enkaz altından 5 kişiyi kurtardı.

İLETİŞİM KANALLARINI AÇIN

Yunan halkı da depremzedelere destek olmak için çeşitli kampanyalar düzenledi. Depremin hemen ardından birçok kamu ve özel kuruluş depremzedelere yardım malzemesi göndermek için çalışmalara başladı. Depremin üçüncü gününde Mitsotakis’in tavsiyesi ve İklim Krizi ve Sivil Koruma Bakanlığı’nın girişimiyle, Ege Havayolları uçağıyla Atina’dan Türkiye’ye çadır, sedye, tıbbi malzeme ve battaniyeden oluşan yardım gönderildi.

Yunan Belediyeler Birliği (KEDE), halkın inisiyatifiyle başlattığı kampanya kapsamında Yunan halkının depremzedeler için topladığı yaklaşık 1,5 tonluk yardım malzemesini teslim etti. Yunanistan Başbakanı Miçotakis ve Yunanistan Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu, depremlerin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı telefonla arayarak başsağlığı diledi. Böylece liderlik seviyesinde uzun süredir hakim olan sessizlik bozuldu.

Deprem sırasında Latin Amerika’da seyahat etmekte olan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, dönüşünde doğrudan Türkiye’ye giderek Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte deprem bölgesinde incelemelerde bulundu. Ortak bildiride, “İlişkileri geliştirmek için deprem veya felaket beklemiyoruz” mesajı verildi.

Türkiye’DEN ŞAKA

28 Şubat gecesi Yunanistan’da meydana gelen tren kazasının ardından Türkiye’den destek mesajları geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sakelaropulu ve Miçotakis’e taziye mesajı göndererek; Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, mevkidaşı Dendias’ı arayarak taziyelerini iletti. Kazada hayatını kaybeden mühendis Nikos Nalbantis’in babası Dimitrios Nalbantis’in Türkiye’de hapis cezasına çarptırıldığının öğrenilmesi üzerine Türk ve Yunan makamları müdahale etti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Tekirdağ Cezaevi’nde tutuklu bulunan Dimitrios Nalbantis’in Türkiye ile Yunanistan arasında imzalanan mahkum nakli anlaşması kapsamında ülkesinin cezaevine gönderilmesine onay verdi. Böylece Nalbantis, oğlunun cenazesine katılabildi.

KARŞILIKLI DESTEK AŞAMALARI

Dendias ve Çavuşoğlu, Uluslararası Bağışçılar Konferansı’na katılmak üzere 20 Mart’ta Brüksel’e gittiklerinde, Türkiye ve Yunanistan’ın uluslararası platformlarda birbirlerinin çabalarını desteklemesi gerektiği konusunda anlaştılar. Olumlu bir havada geçen toplantıda alınan karara göre, Türkiye’nin Yunanistan’ın 2025-2026 döneminde Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne geçici üyelik hedefine, Yunanistan’ın da Türkiye’nin BM Güvenlik Konseyi’ne geçici üyelik hedefine destek vermesi kararlaştırıldı. Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) Genel Sekreteri.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Büyükelçi Burak Akçapar, iki ülke arasındaki “Olumlu Gündem” kapsamındaki 4. Ortak Eylem Planı’nın 4’üncü dönemi için Ankara’da Yunan mevkidaşı Konstantinos Frangoyannis ile 22 Mart’ta bir araya geldi. Toplantı, bir sonraki üst düzey toplantıda imzalanabilecek ilgili anlaşmaların sonuçlandırılması için bir çerçeve oluşturdu.

Toplantı kapsamında, girişimcilik, turizm, enerji, ulaşım ve telekomünikasyon, denizcilik, bilgi teknolojileri ve iletişim, eğitim, sosyal güvenlik alanlarında iş birliğinin geliştirilmesi gibi 25 başlıkta kaydedilen ilerlemeler hakkında detaylı bilgi verildi. “Olumlu Gündem” listesinde yer alan sağlık ve çevre. Pek çok madde başarılı olurken, listedeki diğer birkaç maddede tatmin edici ilerleme kaydedildi. “Olumlu gündemin” dinamik işbirliği olduğunu söyleyen Frangoyannis, Türk ve Yunan halkının bunun olumlu sonuçlarını günlük hayatta görebileceğine dikkat çekti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Salı günü Hatay’da Yunan mevkidaşı Nikos Panayotopoulos’u da kabul etti. Akar, Panayotopoulos’u havaalanında karşıladı. İki bakan önce helikopterle kentte incelemelerde bulundu, ardından baş başa görüşme gerçekleştirdi. Hatay Afet Koordinasyon Merkezi, İGA Konteyner Kent ve Sağlık Bakanlığı Kocaeli Hastanesi’ni birlikte ziyaret eden iki bakan, düzenlenen ortak basın toplantısında dostluk mesajları verdi.

Mevcut olumlu ve yapıcı atmosferin devam etmesini ve diyalog kapılarının açılmasını temenni eden Akar, “Ege ve Akdeniz’in artık gerçek anlamda bir dostluk denizi olması en içten dileğimizdir” dedi. dedi. Panayotopoulos, “Bu tür trajediler, ülkeler arasında doğal afetlere dayalı sorunların ve çatışmaların ne kadar küçük olduğunu bize gösteriyor.” dedi. dedi.

Panayotopoulos ile Hatay’a gelen Yunanistan Göç ve İltica Bakanı Notis Mitarakis, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı ile de görüştü.

Deprem bölgesindeki temaslardan kalan ana mesaj, “diyaloğun devamı ve olumlu bir atmosfer” temennisi oldu.

Yoruma kapalı.