Türk vatandaşlarının depremzede yakınlarına vize başvurusu kolaylığı

İsviçre Devlet Göç Müsteşarlığı’ndan (SEM) yapılan açıklamada, bazı istisnalar dışında ülkeye giriş için geçerli vizelerin gerekli olduğu, depremlerde evleri yıkılanların acil tıbbi yardım almaları gerektiği kaydedildi. Bu hızlandırılmış süreçten yararlanın.

İlgilenenlerin İstanbul’daki İsviçre Başkonsolosluğu’ndan “hızlı geçiş” formu alabileceğine dikkat çekilen açıklamada, vize işlemlerinin Schengen yasalarına uygun olarak devam edeceği belirtildi.

Açıklamada, “İstanbul’daki İsviçre Başkonsolosluğu’ndaki vize başvuru sürecine yardımcı olmak üzere Türkiye’ye ek personel gönderilecek. Amacımız, İsviçre’de akrabası bulunan depremzedelerin vize başvurularının hızlı bir şekilde işleme alınmasını sağlamaktır.” ifadeler yer almıştır.

Sürecin sağlıklı bir şekilde yürümesi için İsviçre makamlarının Türkiye’deki muhataplarıyla yakın temas halinde olduğu da ifade edildi.

Türkiye ve Suriye’deki depremlerden sağ kurtulanlar ve İsviçre’de akrabaları bulunanlar, İsviçre’ye gelmek için SEM’e başvurmaya başladı.

SEM, bugüne kadar 603 vize başvurusu yapıldığını duyurdu.

HOLLANDA

Hollanda hükümetinin internet sitesinden yapılan açıklamada, Türkiye’den Hollanda’daki yakınlarının yanına gelmek isteyenlere “öncelikli vize randevusu” verileceği duyuruldu.

Açıklamada, Hollanda geçici vize başvurusunda bulunacak Hollandalıların eş ve yakınlarının Dışişleri Bakanlığı e-posta adresine telefon numaralarını ileterek aracı kurumdan öncelikli vize randevusu alabilecekleri belirtildi.

Öte yandan bazı milletvekilleri, Türkiye ve Suriye’deki deprem bölgelerinden Hollanda’daki akrabalarının yanına gelmek isteyenler için hükümete vize koşullarını gevşetmesi çağrısında bulundu.

BELÇİKA

Belçika Göç ve İltica Bakanı Nicole de Moor, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Birçok Belçikalı’nın Türkiye ve Suriye’de depremden etkilenen aileleri var ve yakınlarını evlerinde misafir etmek istiyorlar. Bölgeden vize başvurularının ertelenmesine karar verildi. daha hızlı işlenir.” ifadelerini kullandı.

De Moor’un makamından yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere de yer verildi:

“Yıkıcı depremin görüntülerini herkes gördü. Birçok Belçikalı’nın etkilenen bölgelerde aileleri var ve akrabalarına yardım etmek istiyorlar. Aile üyelerini evlerine nasıl kabul edebileceklerini araştırıyorlar. Bu yüzden göçmenlik bürosuna işlem yapması talimatını verdim. Etkilenen bölgelerden gelenler için vize başvurularını hızlandırın, böylece ailelere yardımcı olabiliriz”.

Açıklamada, depremden önce depremden etkilenen bölgelerden ülkeye giriş yapan kişilerin Belçika’da kalış sürelerini uzatmak için Göçmenlik Bürosu’na başvurabilecekleri de belirtildi.

İNGİLTERE ÖZEL VİZE İMZA KAMPANYASI BAŞLATILDI

İngiltere’de akrabaları da bulunan depremzedelere özel vize verilmesi için ülkede imza kampanyası başlatıldı.

İngiliz Parlamentosu’na sunulmak üzere başlatılan dilekçede, ülkedeki birçok Türk’ün deprem bölgesinde akrabalarının bulunduğu, hükümetin bu kişilerin akrabalarıyla görüşmesini sağlaması gerektiği belirtildi.

İmza kampanyasına şimdiye kadar 68 binden fazla kişi katıldıysa, 100 bin imza toplanırsa talep mecliste görüşülecek.

Yoruma kapalı.