Trump’ın “gizli belgelere” ilişkin davayla ilgilenecek hukuk ekibi değişti

Trump, sosyal medya sitesi TruthSocial’da yaptığı paylaşımda, kendisini ‘gizli belgeler’ soruşturması kapsamında, ‘gizli belgeler’ soruşturması kapsamında davada daha sonra açıklayacak olan avukat Todd Blanche ve bir hukuk firması tarafından temsil edileceğini duyurdu. “tüm zamanların en büyük cadı avı”.

Konuyla ilgilenen avukatları Jim Trusty ve John Rowley’e teşekkür eden Trump, diğer avukatların isimlerini de önümüzdeki günlerde açıklayacağını söyledi.

Eski başkan ayrıca, “Joe Biden ulusumuza karşı işlediği birçok suçtan ne zaman yargılanacak?” ifadesini kullandı.

Trusty, dün gece sık sık girdiği bir televizyon kanalında müvekkili hakkındaki iddialarla ilgili açıklamalarda bulundu. Trusty, Trump hakkında “ABD’nin ulusal savunmasına ilişkin bilgileri kasten saklamak, bu bilgilere erişimi engellemek, yalan yere yemin etmek ve komplo kurmak” suçlarından yargılanacağını duyurdu.

TRUMP ASİSTANINI DA KABUL EDERİZ

Trump, soruşturma kapsamında yardımcısı Walt Nauta’ya da dava açıldığını öğrendiğini söyledi.

Adalet Bakanlığı’nın “Nauta’nın hayatını mahvetmeye çalıştığını” iddia eden Trump, “(Nauta) güçlü, cesur ve büyük bir vatansever. FBI ve Adalet Bakanlığı yozlaşmış.” ifadesini kullandı.

GİZLİ BELGELERDE SES KAYDI İÇİN YENİ TALEP

Öte yandan bir CNN haberinde, Trump’ın 2021’deki bir toplantıda “gizlilik” statüsünü kaldırmayacağını söylediği gizli bir belgeden bahsettiği öne sürülen bir ses kaydının dökümü paylaşıldı.

Sonuç olarak Trump, “İran’a saldırı” konulu gizli bir Pentagon belgesini gösterdiği bir toplantıda, “Başkan olarak bu belgenin gizliliğini kaldırabilirim ama şu anda yapamam” dedi. herhalde söylendi.

Trump’ın söz konusu görüşmede Genelkurmay Başkanı Mark Milley’e şikayette bulunduğu habere göre, eski başkan “(Milley) İran’a saldırmak istediğimi söyledi. Harika değil mi?” muhtemelen kullanılmıştır.

Haberde, Trump’ın söz konusu belgeyi “gizli belgeyi” görme yetkisi olmayan kişilerle paylaştığı ve daha önceki açıklamalarının aksine soruşturma kapsamında aleyhine kullanılabileceğine dikkat çekildi. elindeki “gizli belgelerin” gizlilik statüsünü ortadan kaldırmadığını söyledi.

TRUMP TARAFINDAN ATANAN YARGIÇ DAVAYA DUYABİLİR

Amerikan basınında yer alan haberlere göre, Salı günü Miami’deki federal mahkemede çağrılan Trump’ın atadığı yargıcın, aday gösterdiği Aileen M. Cannon olabileceği öne sürüldü. Ancak Cannon’ın dava süresince görevde kalıp kalmayacağı belli değil.

TRUMP, KARŞI İDDİA HAZIRLANDIĞINI AÇIKLADI

Trump, dün gece sosyal medya sitesi TruthSocial’da yaptığı paylaşımda “gizli belgeler” ile ilgili iddianame hazırlandığını duyurdu.

Önümüzdeki hafta Salı günü yerel saatle 15.00’te Miami’deki federal adliyeye çağrıldığını söyleyen Trump, “Ülkemizin tarihindeki görevdeki tüm başkanlardan daha fazla oy aldı ve şu anda her iki Demokratın da diğer tüm adaylardan çok önünde. 2024 başkanlık seçimleri için anketler. Birleşik Devletler’in eski bir başkanının başına böyle bir şey gelebileceğini hiç düşünmemiştim. Ben masum bir adamım!” kelimeleri kullanmıştı

VİLLANIZIN GİZLİ BELGELERİ

8 Ağustos 2022 sabahı, Trump’ın Florida’daki evi, “gizli belgeleri” araştırmak için FBI ajanları tarafından basıldı.

Baskını ve devam eden soruşturmayı “siyasi” olarak nitelendiren Trump, özellikle Mar-a-Lago’dan alınan belgelerin “bağımsız bir hakem veya özel yargıç” tarafından incelenmesini istedi.

Trump’a yönelik “gizli belgeler” ve “6 Ocak kongre baskını” ile ilgili soruşturmaya özel uzman olarak atanan eski Başsavcı Jack Smith başkanlık ediyor.

Donald Trump, 2016 başkanlık seçimleri sırasında bir kadına “kapatma” yaptığı için kendisine yöneltilen suçlamalarla 4 Nisan’da Manhattan Ceza Mahkemesi hakimi karşısına çıktı. Trump, kendisine yöneltilen suçlamaları reddetti.

Yoruma kapalı.