Trump’ın evindeki arama: FBI’ın gizli belgeler bulmaya çalıştığı açıklandı

Donald Trump

Kaynak, Getty Images

42 dakika ilkin

Federal Soruşturma Bürosu FBI’ın, eski Amerikan Başkanı Donald Trump’ın Florida’daki evinde yapmış olduğu arama için sunulan arama emri başvurusu talebi kısmen kamuoyuna açıklandı.

Hakkaniyet Bakanlığı tarafınca yürüyen soruşturma gerekçe gösterilerek, mühim seviyede karartılan başvuruda, ABD’nin ulusal güvenliğiyle ilgili kırılgan belgelerin Trump’ın Florida’daki evinde olduğuna dair makul kuşku bulunmuş olduğu kaydedildi.

FBI ajanlarının, geçtiğimiz aylarda Ulusal Arşiv’e teslim edilen belgelerde Merkezi Haber Alma Teşkilatı CIA ve Ulusal Güvenlik Kurumu NSA’e istihbaratı içerebilecek kırılgan kayıtlar bulmuş olduğu ifade ediliyor.

Bazı belgelerde, kimliklerinin açık edilmesi halinde yaşamları riske girebilecek yabancı ülkelerdeki casuslar hakkında data bulunabileceği, diğerlerinde de terör ve casusluk şüphesiyle toplanan haber alma bulunmuş olduğu kaydediliyor.

Arama emri talebinin karartılmayan bir bölümünde Washington’da çalışan bir FBI ajanı, “Konutta, kanıt, kaçak araç-gereç, suçtan kazanılanlar ve yasadışı bir halde elde tutulan öteki unsurların bulunacağına dair makul kuşku var” diyor.

Yargıça sunulan arama talebinde, Trump’ın başkanlıktan ayrıldıktan sonrasında Beyaz Saray’dan almış olduğu 15 kutu belgenin 14’ünde gizli bilgiler olduğu vurgulandı. Bu kutulardaki 25 belgede “fazlaca gizli” ibaresi bulunmuş olduğu kaydediliyor.

İddiaları reddeden Trump ise, arama emrini onaylayan yargıca bir evine “baskına” izen vermekle suçluyor ve elindeki belgelerle ilgili soruşturmada ortaklık yaptığını korumak için çaba sarfediyor.

Beyaz Saray ise mevzuyla ilgili yorum yapmayı reddetti.

Beyaz Saray Sözcüsü Karine Jean-Pierre “Bu mevzuda yorum yapmamızın uygun olmadığını düşünüyoruz. Başkan Joe Biden Hakkaniyet Bakanlığı’nın ‘bağımsız bir soruşturma’ yapmasının mühim olduğuna inanıyor” dedi.

Yoruma kapalı.