Trump, yargılandığı davada ifade vermeyi reddetti

Trump

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

Eski ABD Başkanı Donald Trump, aile şirketi Trump Organization’ın emek verme usüllerine ilişkin New York Mahkemesin’de yargılandığı soruşturmada ifade vermeyi reddettiğini söylemiş oldu.

Trump, şirketine mali değerlemelerde yanıltıcı informasyon vererek borç almak ve vergi kaçakçılığıyla suçlanıyor.

İddiaları reddeden Trump, süreci bir ‘siyasal cadı avı’ olarak nitelendiriyor.

Trump, bugün New York başsavcılığına varmasından bir saat sonrasında soruşturmayı ve Başsavcı Letitia James’i eleştirdiği bir izahat yapmış oldu.

Açıklamada Trump, “Bu sürece uzun seneler ve milyonlarca dolar harcandı ve hiçbir netice çıkmadı. ABD Birleşik Devletleri Anayasası’nın her vatandaşa tanımış olduğu haklar ve ayrıcalıklardan faydalanarak bana yöneltilen soruları yanıtlamayı reddettim” dedi.

Truth Social adlı toplumsal medya uygulamasında paylaşım meydana getiren Trump, “Ben ve mükemmel şirketim her taraftan saldırıya uğruyoruz. Bu süreç ABD tarihinin en büyük cadı avı” ifadeleriyle devam etti.

2019 senesinde başlatılan dava, Trump’ın New York merkezli aile şirketine ilişik gayri menkullerin değerlemesinde yanlış informasyon vererek bankadan borç alıp almadığını sorguluyor.

Bu iddiaların Trump’ın başkanlık görevine ulaşmadan önce gerçekleştiği düşünülüyor.

New York başsavcılığı ortalama 6 aydır Trump ve evlatları İvanka ve Donald Trump Jr’ın ifade vermesini talep ediyordu, sadece aile üyeleri mahkemenin çağrılarını yanıtsız bıraktı.

Başsavcı James, dava kapsamında meydana getirilen araştırmaların sonucunda firmanın finansal usulsüzlüklerine dair ciddi kanıtlar bulunmuş olduğu söylemişti.

Trump’ın avukatları James’e dava açmaya çalışsa da Şubat’ta New York Yüksek Mahkemesi üçünün de ifade vermesi icap ettiğini hükmetti.

James, bunun üstüne “Hakkaniyet galip geldi” ifadesini kullandı.

İvanka ve Donald Trump Jr geçtiğimiz haftalarda mahkemede ifadelerini verdi.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom