Trump: FBI, Florida’daki evimi bastı

Kaynak, Getty Images

9 Ağustos 2022, 03:02 +03

Güncelleme 23 dakika ilkin

Eski ABD Başkanı Donald Trump, Amerikan Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), Florida eyaletinde Mar-a-Lago bölgesindeki evine baskın düzenlediğini deklare etti.

Donald Trump, yapmış olduğu yazılı açıklamada, “Evim fazlaca sayıda FBI ajanı tarafınca işgal edildi” dedi.

Trump açıklamasında, “Bu şekilde bir hücum bir tek üçüncü dünya devletlerinde olabilir” ifadelerini kullandı ve 2024’teki başkanlık seçimlerinde aday olmasının önlenmek istendiğini öne sürdü.

FBI ajanlarının ellerinde arama izniyle gelmiş olarak evimizdeki kasayı da açtıklarını belirten Trump, “Bu baskın hem gereksiz hem de asla uygun değil” dedi.

Trump ek olarak bugüne dek her tür soruşturmada tüm hükümet birimleriyle tam ortaklık yaptığını altını çizdi.

Eski ABD Başkanı baskın esnasında Florida’daki evinde değildi.

CNN Televizyonu’na nazaran Trump, New York’ta Trump Tower binasındaydı. Biden yönetinden yetkililer de baskın hakkında evvelinde informasyon sahibi olmadıklarını söylemiş oldu.

FBI ve ABD Hakkaniyet Bakanlığı’ndan hemen hemen mevzuyla ilgili bir izahat yapılmadı.

Amerikan medyasında ise baskının, Trump’ın geçen yıl Ocak ayında Beyaz Saray’dan ayrıldığında bazı gizli saklı belgeleri almasıyla bağlantılı olduğu yönünde haberler yayımlandı.

Donald Trump'ın Florida'daki evi

Kaynak, Getty Images

CBS Televizyonu’na nazaran ise baskın, Trump’ın bazı resmi belgeleri kullanma biçimiyle ilgili soruşturma kapsamında yapılmış oldu.

ABD Ulusal Arşiv Dairesi, Şubat ayında Amerikan Hakkaniyet Bakanlığı’ndan, bu mevzuda soruşturma başlatmasını istemişti.

ABD Başkanları ilgili yasa gereği vazife süreleri süresince yazdıkları tüm mektupları, görevleriyle ilgili resmi belgeleri ve elektronik posta yazışmalarını Ulusal Arşiv Dairesi’ne göndermek zorunda.

Trump’ın yasa dışı şekilde başkanlık döneminden kalma birçok belgeyi yırttığı iddia ediliyor.

Ulusal Arşiv Dairesi, yırtılan bazı belgelerin yapıştırıldığını açıklamıştı.

Trump ise resmi belgeleri uygunsuz kullandığına yönelik iddialarla ilgili olarak, “Bunlar düzmece haber” demişti.

Amerikan Kongresi de halen 6 Ocak 2021’de Kurultay binasına düzenlenen saldırıyı soruşturuyor.

Soruşturmanın odağında ise Trump bulunuyor.

Trump’ın saldırıyı televizyondan izlediği ortaya çıkmış; Temsilciler Meclisi’nde Demokratların öncülüğünde oluşturulan komisyonda ifade veren bazı eski Beyaz Saray yetkilileri, Trump’ın, evlatlarının ve yardımcılarının “kendisine müdahale etmesi için yalvarmasına” karşın harakete geçmediğini söylemişlerdi.

Yoruma kapalı.