Teşrik tekbirleri ne zaman başlar? Kurban Bayramı’nda teşrik tekbiri nasıl getirilir?

Teşrik, doğuya gitmek, parlamak demektir. Teşrik tekbiri, Arefe günü sabah namazından bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar 23 farz namazdan sonra “Allahü ekber Allahü ekber, La ilahe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi’l-hamd” demek demektir.


Tekbir nasıl başladı?

Bu tekbirlerin başlangıcı Hz.İbrahim’in oğlu İsmail’in kurban kesmesine dayanmaktadır. Hz.İbrahim bir rüyanın ardından oğlunu Allah yolunda kurban etmeye karar verir ve hazırlıklar sırasında bedel olarak gökten bir koç getirilir.

Cebrail; İbrahim, “Allahü ekber, Allahu ekber” diyerek tekbir aldığında, bu sesi işiten Hz. Koçla geldiğini görünce “La ilahe illallahu vallahu ekber” der. Bu sözleri işiten ve kurban edilmeyi bekleyen İsmail, “Allahu ekber velillahi’l-hamd” der.


Teşrik tekbiri ne zaman başlar?

Hz.Peygamber (s.a.v.)’in Kurban Bayramı arifesinde sabah namazından başlayarak, Bayramın dördüncü günü ikindi namazına kadar farz namazlardan sonra teşrik tekbirleri aldığı söylenmektedir ( Beyhakî, es-Sünü’ l-Kübra, III, 315; Dârekutnî, es-Sunan, III, 439, 440).

Buna göre Hanefi mezhebinin tercih ettiği görüşe göre, Arefe günü sabah namazından dördüncü günü öğle namazına kadar her farzdan sonra 23 defa teşrik tekbiri almak kadın erkek her Müslümana farzdır. bayram

Taşrik günlerde kazaya kalan namazlar aynı günlerde tekrar edilir ve taşrik tekbirler aynı günlerde okunur.

Teşrik günleri geçtikten sonra kaza edilirse tekbir alınmaz. Namaz icat edilmedikçe tekbirler icat edilmez (Serahsi, el-Mebsut, II, 43-44; İbnü’l-Hümâm, Feth, II, 82).

Şafii mezhebine göre teşrik tekbirleri sünnettir (Maverdî, el-Havî, II, 500-501).

Yoruma kapalı.