Terör örgütü PKK/YPG’ye destek İsveç’te Sol Partiye oy kaybettirdi

Ülkede 11 Eylül’de meydana getirilen genel seçimler sonrası, 4 yıl önceki seçime nazaran 1,3 puan daha azca oy alan Sol Partinin, terör örgütü PKK/YPG’ye verdiği destek ve Ukrayna’ya tabanca göndermeye karşı çıkması sebebiyle oy kaybı yaşamış olduğu ifade edildi.

Sol Parti Yazman Yardımcısı Hanna Gedin, İsveç resmi haber ajansı TT’ye yapmış olduğu değerlendirmede, 2018 seçimlerinde yüzde 8 oy aldıklarını ve 2022’de bu oranın yüzde 6,7’ye düştüğünü söylemiş oldu.

Bunu iki nedene bağladıklarını vurgulayan Gedin; hükümetin Ukrayna’ya tabanca göndermesine karşı çıkmalarının ve siyasetçilerinin Visby kentinde PKK paçavrasını sallamalarının, seçim neticelerini negatif etkilediğini kaydetti.

SOL PARTİLİLER, PKK PAÇAVRALARIYLA POZ VERMİŞTİ

Sol Parti Milletvekilleri Daniel Riazat, Momodou Malcom Jallow ve Lorena Delgado Varas, Visby’de 7 Temmuz’da terör örgütü YPG/PKK’yı simgeleyen bez parçalarıyla fotoğraf çektirip toplumsal medyada paylaşmıştı.

Bunun üstüne devrin Başbakanı Magdalena Andersson, Sol Parti milletvekillerinin, terör örgütünü simgeleyen bez parçalarıyla poz vermesini kınamıştı.

Andersson, İsveç’in resmi haber ajansı TT’ye verdiği demeçte; PKK’nın yalnız İsveç değil, Avrupa Birliği ülkelerinin de terör örgütü sıralamasında olduğuna işaret etmiş ve bu bez parçalarıyla poz vermenin, “aşırı aşama uygunsuz” bulunduğunu söylemişti.

Devrin Hakkaniyet ve İçişleri Bakanı Morgan Johansson da Twitter’dan yapmış olduğu açıklamada, PKK’nın elinde oldukca sayıda masumun kanının bulunduğunu belirterek “PKK, 1984’te Olof Palme hükümetince terör örgütü olarak tanındı.” ifadesini kullanmıştı.

Sol Parti milletvekillerinin görüntülerini “kabul edilemez” olarak nitelendiren Johansson, partiye PKK eylemlerini bırakma çağrısında bulunmuştu.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom