Tansiyon yükseliyor! Çin 29 savaş uçağı ve 4 gemi ile bölgede…

Bakanlığın açıklamasına göre, Tayvan’ın “hava savunma kimlik bölgesi” (ADIZ) ilan ettiği bölgeye 29 uçaktan 21’i giriş yaptı. 17 “J-10” ve 4 “J-16” savaş uçağı, ADIZ’ın güneybatı kısmına uçtu. Ayrıca ada genelinde kayıtlı 4 savaş gemisi bulunuyor.

Ada çevresinde tespit edilen uçak ve gemilerin elektronik takip cihazları, devriye uçakları, gemiler ve kara konuşlu füze sistemleri ile izlendiği iddia edildi.

Bakanlık, dün ada çevresinde 25 askeri uçak ve 3 savaş gemisinin görüldüğünü bildirdi.

Uçuşlar ve deniz devriyeleri, ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken’in Tayvan’ın Çin’in iç meselesi olmadığı ve burada bir çatışmanın tüm dünyayı etkileyeceği yönündeki sözlerinin yol açtığı tartışmanın ardından geldi.

SONUÇLARI AFET OLACAK

Ukrayna savaşının yıldönümünde “The Atlantic” dergisine verdiği röportajda Blinken, “Tayvan’da Çin saldırganlığı nedeniyle bir kriz çıkarsa, sonuçları dünya ekonomisi ve diğer ülkeler için felaket olur” dedi. kelimeleri kullanmıştı

Tayvan meselesinin Çin’in iddia ettiği gibi bir iç egemenlik meselesi olmadığını, tüm dünyayı ilgilendirdiğini vurgulayan Blinken, “Pekin’in giderek daha fazla duyduğu mesaj bu” dedi. değerlendirmişti.

Çin ise Blinken’in sözlerine tepki gösterdi ve Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlediği olağan basın toplantısında Blinken’in sözlerini “saçma ve sorumsuzca” olmakla eleştirdi.

Sözcü Mao, “ABD’ye açık bir mesajımız var. Taktikleri bölmeyi bırakın, dünyayı Tayvan konusunda aldatmayı bırakın. ABD konumunda ısrar ederse, bedeli yüksek olacaktır” dedi. kelimeleri kullanmıştı

Eski ABD Meclis Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos 2022’deki ziyaretinin ardından Çin, Tayvan çevresindeki hava ve deniz devriyelerini artırdı ve Tayvan Boğazı’nı ayıran sözde “orta hattı” geçtiği yerlerde düzenli uçuşlar gerçekleştirdi.

Adayı kendi topraklarının bir parçası olarak gören Pekin, “tek Çin ilkesi”nin altını çiziyor ve Tayvan’ın dünya ülkeleriyle bağımsız diplomatik ilişkiler kurmasına, Birleşmiş Milletler ve diğer uluslararası kuruluşlarda temsil edilmesine karşı çıkıyor ve onu tanıyan ülkelerin onu tanımasını şart koşuyor. Tayvan ile diplomatik bağları koparmak.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom