Tahliye olan Kadir Şeker'den ilk açıklama!

Tahliye olan Kadir Şeker’den ilk izahat! – Son Dakika Haberleri İnternet

Tahliye olan Kadir Şeker'den ilk açıklama!

Vaka, 5 Şubat 2020 akşamı, Selçuklu ilçesi Yeni İstanbul Caddesi Piri Reis Parkı’nda meydana geldi. Özgür Duran’ın, sevgilisi Ayşe Dırla’yı dövdüğü vakaya müdahale etmek isteyen Kadir Şeker, çıkan arbedede Duran’ı bıçaklayarak öldürdü. Vaka sonrası gözaltına alınan Şeker, sevk edilmiş olduğu adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Şeker, ‘kasten adam öldürme’ suçundan yargılandığı 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davada yaşam boyu hapse çarptırıldı. Suçun ‘haksız tahrik’ altında işlendiği sebebi öne sürülerek ceza, ilkin 15 yıla, arkasından Şeker’in duruşmadaki iyi hali göz önünde bulundurularak 12,5 yıla indirildi.

KARARA İTİRAZ EDİLDİ

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekçeli kararın açıklanmasının arkasından Konya Bölge Adalet sarayı Mahkemesi’ne ‘haksız tahrik’ indiriminin en üst sınırdan uygulanması icap ettiğini bildirerek, itirazda bulunmuş oldu. Kadir Şeker’in avukatları da karara itiraz edip, olayın meşru savunma bulunduğunu belirtti. Bölge Adalet sarayı Mahkemesi, mahalli mahkemenin kararını onayladı. Bunun üstüne dosya temyiz için Yargıtay’a gönderildi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı da Kadir Şeker’e verilen 12,5 senelik cezanın yüksek bulunduğunu belirterek, 1’inci Ceza Dairesi’nden cezanın bozulmasını istedi.

YARGITAY KARARI BOZDU

Yargıtay 1’inci Ceza Dairesi, Kadir Şeker’e verilen cezayı yüksek bularak sonucu bozdu. Sonucu bozma gerekçesinde şu ifadeler kullanıldı:

“Sanık Kadir’in eylemini, maktulden meydana gelen ve vaka yerinden uzaklaşmakta olan sanığı tehdit etmesi, hakaret etmesi, üstüne yürüyerek tekme tokat vurması, boğazını sıkarak sanığı kolay tıbbi müdahale ile yaralaması neticesinde gerçekleştirdiği’ anlatıldı. Tahrik dolayısıyla 12 yıl ile 18 yıl içinde ceza verilmesi icap ettiğini belirleyen 5237 sayılı TCK’nin 29. maddesi gereğince uygulama yapılırken haksızlık içinde ne olduğunun ulaşmış olduğu boyut dikkate alınarak asgari düzeyde cezaya yakın bir ceza belirlenmesi yerine, yazılı şekilde 15 yıl hapis cezasına hükmedilmek suretiyle fazla ceza tayini, bozmayı gerektirdiğinden, sanık müdafi ve Cumhuriyet savcısının temyiz taleplerinin kabulü ile Konya Bölge Adalet sarayı Mahkemesi 1. Ceza Dairesi’nin 15/04/2021 tarih ve 2021/390 Esas, 2021/705 Karar sayılı kararının CMK’nın 302/2. maddesi gereğince isteme uygun olarak bozulmasına karar verildi.”

YENİDEN HAKİM KARŞISINA ÇIKTI

Yargıtay, Şeker lehine tahrik hükümlerinin en üst seviyede uygulanmasına hükmedip, dosyayı mahalli mahkemeye gönderme sonucu aldı. Bu kararın arkasından Şeker, tekrardan hakim karşısına çıktı. Mahkeme heyeti, Yargıtay sonucu sonrası Kadir Şeker’in cezasını 12,5 yıldan 10 yıl 10 aya düşürerek, tutukluluk halinin devamına hükmetti.

AVUKATIN İTİRAZI KABUL EDİLDİ, TAHLİYE KARARI VERİLDİ

Bunun üstüne avukatları, dün bir üst mahkeme olan 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ni tutukluluk halinin devamına itirazda bulunmuş oldu. 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi de itirazı kabul edip, Kadir Şeker’in tahliyesine karar verdi.

KADİR ŞEKER’DEN TAHLİYE SONRASI İLK MESAJ

Kadir Şeker tahliyesi sonrası toplumsal medya hesabından bir bildiri paylaşarak “2 yıl 5 ay 1 gün sonrasında gelen hakkaniyet. Annemin gözyaşlarını sebepsiz yere akıtanlar, ümit ederim siz değerli üyelerimizin de anası bigün ağlamaz. Ümit ederim kimse haksız yere özgürlüğünden olmaz. Bana destek olan her insana teşekkür ederim. Tek gerçek hesabım budur” ifadelerini kullandı.

SAVCILIK: ADLİ KONTROLLE SERBEST

​Konya Cumhuriyet Başsavcılığı, Kadir Şeker’in avukatlarının itirazı üstüne 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin, yurt dışına çıkış yasağı getirilerek, adli denetim kararıyla tutukluk halinin kaldırılmasına karar verildiğini deklare etti.

ŞEKER’İN AVUKATI: ÇOK MUTLUYUZ

Kadir Şeker’in avukatlarından Emrah Daylan, tahliye sonucu için mutlu olduklarını belirterek, ”Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin müvekkilimiz Kadir Şeker hakkında vermiş olduğu tutukluluğun devamına ilişkin karara, biz aynı gün, aynı hızla dilekçemizi yazarak vermiştik, Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne. Konya 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi de bizim taleplerimizi haklı görmüş oldu ve müvekkilimiz Kadir Şeker hakkında tahliyeye ilişkin karar verdi. Fazlaca mutluyuz. Hayırlı uğurlu olsun” dedi.

AİLESİ CEZAEVİ ÖNÜNDE ŞEKER’İ KARŞILADI

Ellerinde poşetlerle yürüyerek cezaevinden çıkan Kadir Şeker’i ailesi ve yakınları karşıladı. Luk yaşayan yakınlarına sarılan Kadir Şeker, bekleyen araca binerek cezaevi önünden ayrıldı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom