Süt dökmüş kediye döndüler – Son Dakika Haberler

Geçen Perşembe günü Ankara’nın büyükelçileri ve 9 ülkenin temsilcileri Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış, Türkiye’ye güvenlik uyarıları yapılmış ve bu çerçevede Türkiye’deki bazı diplomatik ve konsolosluk temsilcilikleri geçici olarak kapatılmıştı. Temsilciliklerin kapatılması tehdidinin ne olduğunu soran Ankara, istihbarat halinde somut detayların paylaşılmasını istedi. Büyükelçiler bu konuda sessiz kalırken, kararın siyasi saiklerle alındığı izlenimi oluştu. Öte yandan, diplomatik misyonların geçici olarak kapatılmasının, Avrupa’da Kur’an-ı Kerim’e yönelik alçakça eylemlere tepki olarak bir saldırı olasılığına karşı olduğuna inanılıyor. Türkiye, tüm diplomatik misyonların güvenliğinin uluslararası anlaşmalar temelinde garanti altına alındığını vurgulamaktadır. Dost ve müttefik ülkeleri Türk güvenlik birimleriyle işbirliği yapmaya çağırır.

ABD, İngiltere, Almanya, Fransa, İsviçre, İsveç, Hollanda, Belçika ve İtalya’nın da aralarında bulunduğu 9 ülkenin büyükelçileri bakanlığa çağrıldı ve Ankara’nın tepkisi iletildi. Bu tür eş zamanlı faaliyetlerin orantılı ve ihtiyatlı bir yaklaşım oluşturmadığı ileri sürülmüştür.

TERÖR ÖRGÜTLERİNE HİZMET
Bu yaklaşımın terör örgütlerinin sinsi ajandalarına hizmet ettiğine dikkat çekildi. Ankara, Müslümanların kutsal kitabı Kuran’ın yakılması da dahil olmak üzere İslamofobik ve ırkçı eylemlere izin verilmemesini istedi. Başkalarının bu tür davranışlarının Müslümanları kışkırtabileceği ileri sürülmüştür. 9 ülkenin endişesinin İslamofobik eylemlere hedef olabileceği öğrenildi. Ankara, güçlü istihbarat varsa tehditlerin somutlaştırılması ve paylaşılması gerektiğini vurguluyor.

Yoruma kapalı.