Suriye’de kayıp kişilerin araştırılması için kuruluş oluşturulacak

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda yapılan oylamada Suriye’de Kayıp Şahısları Araştırmak için Bağımsız Teşkilat kurulmasına ilişkin karar 11’e karşı 83, aleyhte 62 oyla kabul edildi.

Karara “hayır” oyu verenler arasında Suriye’nin yanı sıra Rusya ve Çin de yer aldı.

Kararda, BM Genel Kurulu’nun Suriye’nin egemenliğine, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne olan güçlü bağlılığını yeniden teyit ettiği vurgulandı.

Suriye’deki ailelerin kayıp yakınlarının akıbetini bilmeye hakları olduğuna dikkat çekilerek, ailelerin acılarının hafifletilmesi konusunda şu ana kadar çok az ilerleme kaydedildiği söylendi.

Karar, kayıp kişilerin akıbetini öğrenmek ve hayatta kalanlara destek sağlamak amacıyla Birleşmiş Milletler himayesinde Suriye’deki Kayıp Kişileri Araştırmak için Bağımsız Kuruluş’un kurulmasını onayladı.

Söz konusu kararda, Bağımsız Teşkilat’ın ayrıca, mağdur ve kayıp kişilerin ailelerinin ülkeye tam katılımını sağlayan yapısal bir unsura sahip olacağı belirtildi.


Genel sekreter aradı

Mart ayında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Kurulu’nu Suriye’deki kayıp kişilerin akıbetlerini ve nerede olduklarını belirlemek ve kurbanların yakınlarına destek sağlamak için yeni bir uluslararası örgüt kurmaya çağırdı.

Uluslararası toplumun Suriye halkını “iyileştirme” ve sürdürülebilir barışı sağlama sorumluluğu olduğunu belirten Guterres, ülkenin dört bir yanında ailelerin kayıp aile üyeleri olduğunu söyledi.

Guterres, durumun aciliyet gerektirdiğini vurgulayarak, “Yaklaşık 100 bin Suriyelinin akıbeti ve nerede olduğu bilinmiyor. Bu acı durumu çözmek için kararlı ve hızlı hareket etmeliyiz.”

Yoruma kapalı.