Suriye açıklarında batan botta en az 34 göçmen hayatını kaybetti

Göçmen teknesi

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

Lübnan’dan yola çıkmış olduğu belirlenen ve Suriye açıklarında ilerleyen bir botun batması üstüne en az 34 göçmen hayatını kaybetti.

Suriye Sıhhat Bakanlığı’ndan meydana getirilen açıklamaya gore, kurtulan 20 kişinin tedavileri de Suriye’nin Tartus kentindeki hastanede sürüyor.

Yetkililer, kurtulan göçmenlerin anlattıklarına dayanarak göçmen botunda 120 ile 150 içinde kişinin seyahat yaptığını; botun Lübnan’ın liman kenti Trablus civarlarındaki Minyeh’den yola çıktığını söylemiş oldu.

Suriye’nin Akdeniz kıyısında yer edinen Tartus şehri, Trablus’un ortalama 50 kilometre kuzeyinde.

2011’de başlamış olan Suriye iç savaşından kaçan ortalama 1,5 milyon Suriyeli göçmen, Lübnan’da yaşıyor. Birleşmiş Milletler Sığınmacılar Yüksek Komiserliği’ne gore ülkede 14 binden fazla da değişik ülkelerden gelen göçmenler var. Bunların çoğunu Filistinli sığınmacılar oluşturuyor.

Lübnan son yıllarda ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya. Son dönemde Covid-19 salgını, 2020’de Beyrut limanındaki patlama ve bankacılık kriziyle iyice artan ve ciddi bir boyut kazanan ekonomik kriz sebebiyle halkın yüzde 80’inden fazlası temel besin maddeleri ve ilaç bulmakta zorlanıyor.

Bu durum ülkedeki göçmenler için daha da büyük zorluklara yol açıyor. Göçmenlerin bir çok Avrupa’ya geçmeye çalışırken Akdeniz’de son dönemde ölümler arttı.

Bu ayın başlangıcında Lübnan’dan Avrupa’ya göçmenleri taşıyan bir bot Türkiye açıklarında batmış ve içinde evlatların da olduğu altı şahıs hayatını kaybetmişti. 73 şahıs de sahil güvenlik birimleri tarafınca kurtarılmıştı.

Yoruma kapalı.