Sudan’da ordu ile milis güç HDK arasındaki çatışmalar sürüyor

Ordu ile paramiliter Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında Sudan’da çıktığı açıklanan çatışmalar ikinci güne girdi. Dün sabah saatlerinde başlayan ve gece boyunca devam eden çatışmalar bugün de hız kesmedi. Başkentteki Hartum Uluslararası Havalimanı’nın yanı sıra kuzeydeki Maravi ve Ubaid havalimanları, cumhurbaşkanlığı sarayı, başkentteki ordu karargahı ve devlet televizyonu çevresinde çatışmalar tırmandı.

BAZI SICAK NOKTA

Sabah saatlerinde havalanan orduya ait savaş uçağı, başkentte HDK’lıların bulunduğu bazı noktaları vurdu. Ordu’dan yapılan yazılı açıklamada, “Zafer saati yaklaşıyor. Asi Çevik Kuvvet milislerinin bu pervasız macerasında yitirdikleri masum canlara Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyoruz. Hastamızı yakında müjdeliyoruz. ve gururlu insanlar”. ifadeler kullanıldı

Ordu ayrıca, başkentin batısındaki Umdurman kentinde bulunan devlet televizyon binası ile doğuda Port Sudan, Kesele ve Gadarif, doğuda Damazin, Kosti ve Kadugli, güneyde Kerari kentlerindeki HDK karargahını da ele geçirdiğini duyurdu. batıda. Taraflar arasında Hartum’un yanı sıra ülkenin çeşitli şehirlerinde de çatışmalar sürüyor. Hartum Güvenlik Komitesi’nin vatandaşların güvenliği için resmi tatil ilan ettiği başkentin sokakları boş kalırken, tüccarlar iş yerlerini açmadı.

CAN KAYBI ARTIYOR

Sudan’da ordu ile Hızlı Destek Güçleri (RSF) arasında çatışmalar sürüyor. Sudan Doktorları Merkez Komitesi (CCSD), ülkede devam eden çatışmalarda can kaybının 56’ya, yaralı sayısının 595’e yükseldiğini bildirdi.

Yoruma kapalı.

seo paket