Sudan’da kabileler arasında çatışma: 150 kişi hayatını kaybetti

Ulusal basındaki haberlere gore, senelerdir husumetli olan ve geçen temmuz ayında şiddetin tekrardan alevlendiği Mavi Nil’deki kabileler arasında son olarak 19-20 Ekim tarihlerinde yaşanmış olan sertlik vakalarında ortalama 150 kişi hayatını kaybetti, onlarca kişi yaralandı.

Birleşmiş Milletler (BM) Sudan’daki Geçiş Entegre Misyonu (UNITAMS) ise Mavi Nil bölgesinde ve Batı Kurdufan eyaletindeki kabileler arasında “ölümcül” şiddetin tırmanmasından ciddi şekilde kaygı duyduklarını belirterek, “Sürdürülebilir sulh, güvenlik dahil olmak suretiyle mahalli toplulukların gereksinimlerine öncelik veren ve çatışmanın temel nedenlerini ele alan, tamamen işlevsel, güvenilir bir hükümet olmadan şiddetin durdurulması mümkün olmayacaktır.” değerlendirmesini yapmış oldu.

Birleşmiş Milletler İnsani Yardım Koordinasyon Ofisi OCHA, 17 Ekim’de yapmış olduğu açıklamada, Mavi Nil’in Rusayris kentindeki Vad el-Mahi yerleşim biriminde arazi anlaşmazlığı sebebiyle Hausa ve öteki kabileler arasındaki çatışmalarda 13 kişinin öldüğünü, binden fazla kişinin yerlerinden edildiğini duyurmuştu.

TEMMUZ AYINDAKİ ÇATIŞMADA 109 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Sudan Sıhhat Bakanlığınca, Mavi Nil bölgesinde Hausa ile Hemec kabileleri arasında temmuz ayındaki çatışmalarda 109 kişinin öldüğü duyurulmuştu.

Çatışmanın, Hemec kabilesinin, bölgenin yerlisi olmadıkları sebebi öne sürülerek Hausa kabilesini bölgeden uzaklaştırmak istemesiyle başladığı öne sürülmüştü.

Orduya bağlı Süratli Destek Kuvvetleri Uzlaşma Komitesi ara buluculuğundaki görüşmeler sonucunda çatışmanın tarafları Hausa ve Hemec kabilelerinin yetkilileri, “düşmanlıkları durdurma” anlaşması imzalayarak şiddetin sona erdirilmesi mevzusunda antak kalma sağlamıştı.

OCHA, Sudan’ın güneydoğusundaki bu kabile çatışmaları sonucunda 31 binden fazla bölge sakininin evlerini terk etmek zorunda kaldığını açıklamıştı.

OCHA’dan 19 Ekim’de meydana getirilen açıklamada ise Batı Kurdufan eyaletindeki Lagava kentinde, Mesiriyye kabilesi ile Nuba kabilesi mensupları arasında arazi anlaşmazlığı sebebiyle 13-15 Ekim tarihlerinde yaşanmış olan sertlik vakalarında 12 kişinin öldüğü kaydedilmişti.

Yoruma kapalı.