Sudan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi’nin aracına yönelik saldırıyı kınadı

Sudan Dışişleri Bakanlığı, dün sabah başkentte Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi arkadaşı İsmail Çobanoğlu’nun aracına “isyancı güçlerin” (orduyla çatışan hızlı destek güçlerine atıfta bulunarak) saldırısını “şiddetle” kınadığını söyledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, bu olayın HDK’nın büyükelçilikler, uluslararası kuruluşlar ve diplomatik misyonları sürekli hedef alan yaklaşımını yansıttığı ileri sürülerek saldırının kınandığı belirtildi.

Açıklamada, uluslararası kadın yardım çalışanlarına yönelik tecavüz ve cinsel taciz suçlarına ek olarak, “isyancı güçlerin” büyükelçiliklere ve büyükelçilerin konutlarına yönelik saldırı ve yağmalamalara ilişkin 10 resmi rapor aldığı bildirildi:

“Hartum’da Türk büyükelçisinin arabasına düzenlenen silahlı saldırı, sivilleri öldürmek, vatandaşları canlı kalkan olarak kullanmak, tıbbi tesisleri işgal etmek ve vatandaşları bir savaş silahı olarak temel ihtiyaçlarından mahrum bırakmak için hayati hizmetleri hedef almak da dahil olmak üzere suçlarının devamıdır.”

SALDIRININ AMACI NEDİR?

Türk büyükelçinin arabasına düzenlenen saldırının amacının “isyancı milisler” tarafından büyükelçiye soğukkanlılıkla suikast düzenlemek olduğu belirtilen açıklamada, “Arabada Türkiye bayrağı dalgalanıyordu. Gerekli donanıma sahip araç olmasaydı. güvenlik özellikleri olsaydı, sonuçları tahmin edilemeyecek bir olay meydana gelirdi.” değerlendirmesi yapıldı.

Açıklamada, sivillere ve diplomatlara yönelik bu ihlallerin hukuki sorumluluğunun “isyancı milislere” ait olduğu vurgulanırken, Viyana Sözleşmelerine uyma ve ülkedeki diplomatik misyonları koruma yükümlülüklerini yerine getirme sözü verildi.

KONVOYA SALDIRIN

Sudan’da Türkiye’nin Hartum Büyükelçisi İsmail Çobanoğlu’nun büyükelçilik yakınındaki konvoyunda bulunan büyükelçilik aracına ateş açıldı. Büyükelçi Çobanoğlu’nun içinde bulunduğu diplomatik araca düzenlenen saldırıdan ordu ve HDK birbirini sorumlu tuttu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Büyükelçi İsmail Çobanoğlu’nun aracına ateş açılmasıyla ilgili olarak, “Kardeşlerimiz, büyükelçilerimiz ve özel kuvvetlerimiz dahil korucularımızdan yaralanan olmadı” dedi. dedi.

Yoruma kapalı.