Son dakika | ‘Sınır kapısı açıldı’ iddialarına Bakan Çavuşoğlu’ndan flaş açıklama: Söz konusu bile değil

Son Haberler: Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, deprem nedeniyle Suriye’den Türkiye’ye sığınmacı akını olduğu iddialarının asılsız olduğunu söyledi. Sınır kapılarının açıldığı yönündeki açıklamaya yanıt veren Bakan Çavuşoğlu, “PKK, YPG kontrolündeki bölgelerde kapıların açılması söz konusu değil ve Suriye’den çok sayıda sığınmacının geldiği bilgisi de buralara ait değil. gerçek. “

SURİYE YARDIMI

Çavuşoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sınır kapılarının açılmasının ardından Suriye’den Türkiye’ye yoğun bir sığınmacı akını yaşandığı iddialarının sorulması üzerine, “Gerçekten içinden geçtiğimiz bu zor günlerde, Dayanışmaya ve iş birliğine en çok ihtiyacımız var, enerjimizi sosyal medya ve çeşitli kanallara harcıyoruz.Yanlış bilgilere yanıt vermek için paramızı harcadığımız için de çok üzgünüz.” ifadesini kullandı. Türkiye’deki depremin Suriye’yi de etkilediğini vurgulayan Çavuşoğlu, uluslararası toplumun Türkiye’ye güçlü destek vererek Suriye’ye yardım etmek istediğini vurguladı ve kendisine teşekkür etti.

“BU KONUDA”

Çavuşoğlu şunları söyledi:

“Orada (Suriye) depremden etkilenenler bile ölüyor. Bu nedenle bu yardımın bir kısmı doğrudan havadan geliyor ve biz hava sahamızı bu uçaklara açıyoruz. İkincisi, Birleşmiş Milletler insani yardımları Cilvegözü ve Babulhava kapısından 25 gün boyunca gümrükten geçirdi. Yıllardır hasar var ve şu anda tamir ediliyor ve buradan geçen TIR sayısı BM insani yardım taşıyan TIR sayısı artıyor Sayı artıyor adamım Bu dönemde Kilis’te iki giriş kapısı var, bunlar 1. Kontrolümüz altındaki uluslararası topluma ve BM’ye: “Bu kapıdan insani yardım da gönderebileceklerini söyledik. Yani insani yardıma bu kapıları açabileceğimizi, asıl insani yardımın kapısını açabileceğimizi, onları kullandırabileceğimizi anlattık.

Bakan Çavuşoğlu, söz konusu iddialarla ilgili olarak, “PKK ve YPG’nin kontrolündeki bölgelerde kapıların açılması söz konusu değil. Ayrıca ‘mültecilerin yoğun bir şekilde Türkiye ve Suriye’ye geldiği, c’ ‘ doğru değil. İnsanlara bakıyoruz, normalde ciddiye almamız gereken insanlara, böyle düşünen insanlara. Bilgi istiyorlarsa bize sorsunlar. Size ihtiyacınız olan bilgiyi veririz. dedi.

Yukarıdaki kapıların yıllardır BM insani yardımına açık olduğunu ve bunun BM Güvenlik Konseyi kararında da yer aldığını vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

“Diğer kapılar da tek yönlü. Yani insani yardım ulaştırılıyor. Bu kapıların açık olması buradan Suriyelilerin ülkemize geleceği anlamına gelmiyor. Yanlış ve yanlış bilgi yaymak gerçekten iyi niyet değil. Defalarca açıklamamıza rağmen her gün yeni versiyonları.Tabii kimse bunu başka yere götürmesin,insanımızın duygularıyla oynamasın.Bu dönemde hep birlikte deprem bölgesine ve depremzedelere odaklanmalıyız. “

Yoruma kapalı.