Son dakika! Rusya: Tahıl Koridoru Anlaşması 60 gün daha uzatılacak

Son dakika… İsviçre’nin Cenevre kentinde Birleşmiş Milletler (BM) ile Rusya arasında Buğday Koridoru Anlaşması’nın uzatılmasına ilişkin görüşme yapıldı. Toplantıya Rusya’yı temsilen Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin, Birleşmiş Milletler Genel Sekreter Yardımcısı ve Acil Yardım Koordinatörü Martin Griffiths ve Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebecca Greenspan katıldı.

“RUSYA ANLAŞMAYI UZATMAK ZORUNDA DEĞİL”

Birinci tur görüşmelerin ardından Rus basınına bilgi veren Vershinin, “Rusya Dışişleri Bakanlığı olarak Ticaret ve Kalkınma Konferansı Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ve Martin başkanlığındaki BM heyetiyle yeni bir istişare turu gerçekleştirdik” dedi. Griffiths, Acil Yardım Koordinatörü.”

Vershinin, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in anlaşmayı 18 Mart’ta sona erecek olan 60 gün daha uzatma önerisini kabul ettiğini söyledi’ dedi.

Vershinin, Rusya’ya uygulanan ambargolar nedeniyle anlaşmanın tek taraflı olduğunu da vurgulayarak, anlaşmanın tam olarak uygulanması için yaptırımların hafifletilmesinin yeterli olmadığını söyledi.

SÖZLEŞME 120 GÜN UZATILDI

Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında geçtiğimiz yıl Temmuz ayında İstanbul’da imzalanan tahıl koridoru anlaşması, Türkiye’nin Rusya-Ukrayna kaynaklı küresel gıda krizini önleme girişimleriyle üçüncü kez uzatılacak. Anlaşma en son geçen yıl Kasım ayında 120 gün uzatılmıştı.

24 MİLYON TON ELLENEN TAHIL

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Tahıl Koridoru’ndan bugüne kadar 24 milyon tona yakın tahılın 795 gemi ile taşındığını belirterek, “Anlaşmanın uzatılmasına her iki taraf da olumlu bakıyor ve olumlu sonuçlanacağına inanıyoruz. sonuç”. değerlendirmişti.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom