Son dakika: Norveç’te Kur’an-ı Kerim’e saldırı planı! Türkiye’den sert tepki…

Son dönemde Avrupa’da Kuran’a yönelik saldırılar oluyor. İsveç’te Rasmus Paludan’ın Kur’an-ı Kerim’i yakması skandalının ardından Avrupa’dan birbiri ardına skandal işler gelmeye devam ediyor. Rasmus Palu, önce İsveç’te, ardından Danimarka’da polis koruması altında Kuran yakmıştı. Öte yandan benzer bir saldırı Hollanda’da PEGIDA tarafından gerçekleştirilmişti. Dışişleri Bakanlığı, ifade özgürlüğü kisvesi altında gerçekleştirilen böyle bir saldırının Norveç’te gerçekleştirileceğini öğrenince müdahale etti.

YURT DIŞINDAN TEPKİ

Norveç’in Ankara Büyükelçisi, yarın ülkesinde Kuran’a karşı eylem düzenleneceğini öğrenince dışişleri bakanlığına çağrıldı.

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre yarın Norveç’te Kuran’a yönelik saldırı içeren bir eylemin yapılacağı öğrenildi. Ardından Norveç’in Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. Norveç’in açıkça bir nefret suçu olan söz konusu tahrik edici eylemi engellememe yaklaşımının şiddetle kınandığı ve bu tutumun kabul edilemez olduğu Büyükelçi’ye iletildi. Bu eyleme izin verilmemesi gerektiğine de işaret edildi.

Yoruma kapalı.