Son dakika | MSB açıkladı! Sudan’da Türk tahliye uçağına ateş açıldı

2 GÜN ÖNCE İLK TAHLİYE YAPILDI

Türkiye iki gün önce ilk tahliyesini gerçekleştirdi. Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’dan akşam saatlerinde havalanan 189 yolculu THY uçağı, saat 01.10’da İstanbul Havalimanı’na indi.

NE OLDU?

Sudan’ın başkenti Hartum ve diğer kentlerde 15 Nisan sabahı Sudan ordusu ile HDK’lı paramiliter güçler arasında silahlı çatışma çıktı. “HDK’nın orduya tam katılımını” öngören askeri güvenlik reformu konusunda ordu ile HDK arasındaki anlaşmazlık son aylarda hararetli bir çatışmaya dönüşmüştü. Sudan Dışişleri Bakanlığı, Egemenlik Konseyi Başkanı Orgeneral Abdulfettah el-Burhan’ın orduyla çatışan HDK’yı lağvetme ve devlete karşı isyancı güç ilan etme kararı aldığını ve harekete geçeceğini duyurdu. bu temelde.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), başkent Hartum ve diğer şehirlerde 15 Nisan’dan bu yana çıkan çatışmalarda 459 kişinin hayatını kaybettiğini, 4 bin 71 kişinin de yaralandığını açıkladı.

SON DAKİKA! Türk tahliye uçağı Sudan’da ateşlendi | video

BAKAN AKAR’DAN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Türk uyrukluların çatışmaların yaşandığı Sudan’dan askeri uçaklarla tahliyesine ilişkin, “İkinci uçağımız Wadi Sayidna Havalimanı’na iniş yaparken hafif silah sesi duyuldu. Can kaybı olmadı. veya personel kayıpları. Ekibimiz uçaktaki hasarı araştırıyor.” dedi.

Akar, Türk vatandaşlarının Sudan’dan tahliyesi sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri uçağına ateş açılmasıyla ilgili soruyu yanıtladı.

Sudan’da gruplar arasında yaşanan çatışmaların ardından ülkedeki Türk vatandaşlarının güvenli bir şekilde tahliyesi için Dışişleri Bakanlığı ile koordineli olarak çalışmaların devam ettiğini kaydeden Akar, “Vatandaşlarımızın tahliye planlaması kapsamında C- 130 uçak Hartum’un kuzeyindeki Wadi Sayidna havaalanına indi.” İniş sırasında küçük bir silah sesi duyuldu. Buna rağmen uçağımız güvenli bir şekilde iniş yaptı. Personel arasında can kaybı veya can kaybı yok. Ekibimiz hasarı araştırıyor Duruma göre ekiplerin vereceği rapora göre ek lojistik destek verme kararımızı alacağız” ifadelerine yer verildi.

Port Sudan’a giden uçaklar hakkında bilgi veren Akar, “Uçaklarımızdan biri vatandaşlarımızı oradan geri getirdi. Diğer A400M uçağımız da oradaki vatandaşlarımızın tahliyesi için çalışmalarını sürdürüyor. İnşallah olaysız bir şekilde oradan gidebilir. dedi.

– “Güvenli tahliyeleri için çalışmaya devam ediyoruz”

Gelişmeleri yakından takip ettiklerini vurgulayan Akar, “Amacımız vatandaşlarımızı sağ salim ülkemize tahliye etmektir. Biz ilgili birimlerle bu konudaki çalışmalarımızı sürdürüyoruz, onlar da oradaki asker ve sivillerle görüşmelerini sürdürüyor. Uçaklarımızın ve vatandaşlarımızın güvenli tahliyesi için çalışmalarımız devam ediyor.Süreç devam ediyor.Yakından izliyoruz” dedi.

Uçakta hasarın büyük olup olmadığı sorusu üzerine Akar, “İlk gelen bilgilere göre ciddi bir hasar olduğunu değerlendirmiyoruz. Göreve geleceğimiz ekiplerce orada tamir edip edemeyeceğimizi değerlendiriyoruz. buradan gönderilsin. Kesin durum raporla netleşecek.” dedi.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom