Son dakika haberi: DSÖ’den deprem yorumu: Avrupa’da dünyanın en kötü doğal afeti

Dünya Sağlık Örgütü’nün (WHO) Avrupa Direktörü Hans Kluge, online basın toplantısında, Kahramanmaraş merkezli depremler ve bunların Türkiye ve Suriye’ye etkilerine ilişkin değerlendirmelerini dile getirdi.

Türkiye ve Suriye’de hayatını kaybedenler için taziyelerini dile getiren Kluge, büyük ve derin bir yas olduğunu ve DSÖ’nün yardıma ihtiyacı olan herkesin yanında olduğunu söyledi.

Kluge, Türkiye’de meydana gelen depremlerde bugüne kadar yaklaşık 31 bin kişinin hayatını kaybettiğini, yaklaşık 100 bin kişinin de yaralandığını söyledi.

Suriye’de 5 bine yakın kişinin hayatını kaybettiğini belirten Kluge, bu rakamların artmasının beklendiğini, Türkiye ve Suriye’de 26 milyon civarında insanın insani yardıma muhtaç durumda olduğunu kaydetti.

Birçok ortakla çalışan Kluge, hayat kurtarmak, yaralıları tedavi etmek ve özellikle birinci basamak sağlık sisteminin aksamamasını sağlamak için verilen mücadeleyi desteklediğini söyledi.

Deprem bölgesine kritik aşı malzemelerinin gönderildiğini ve bölgede gezici eczanelerin faaliyete geçtiğini kaydeden Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı, Kluge’nin yanında olduklarını belirterek, “Türkiye’de yaklaşık 1 milyon insan var. evlerini kaybettiler ve geçici barınaklarda yaşıyorlar”. dedi.

“BUNUN GERÇEK MALİYETİ HENÜZ BİLİNMİYOR”

DSÖ’nün Türkiye ve Suriye’deki depremle mücadeleye destek amacıyla 43 milyon dolarlık yardım talebinde bulunduğunu hatırlatan Kluge, yakın gelecekte bu durumun daha iyi değerlendirilmesiyle bu rakamın iki katına çıkmasını beklediğini söyledi.

Kluge, “Uluslararası toplumun, Türkiye’nin yıllardır diğer ülkelere gösterdiği cömertliğin aynısını Türkiye’ye de göstermesinin zamanı geldi. Türkiye, çoğu Suriye’den olmak üzere dünyanın en büyük mülteci nüfusuna ev sahipliği yapıyor.” dedi.

DSÖ Avrupa Direktörü Kluge şöyle devam etti:

“(Kahramanmaraş merkezli depremler) DSÖ Avrupa’da yüzyılın en kötü doğal afetine tanık oluyoruz. Bu depremlerin büyüklüğünü hâlâ öğreniyoruz. Bunun gerçek maliyeti henüz bilinmiyor. İyileşmesi olağanüstü zaman ve emek gerektirecek. Ama DSÖ, Türkiye ve kendisi ne kadar sürerse sürsün Suriye halkının yanında dimdik duracaktır.” dedi.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom