Son dakika | Başkan Erdoğan Stoltenberg’i kabul etti: İsveç için tarih belli oldu!

YENİ BAKANLAR DA VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmesi; Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve İbrahim Kalın de eşlik etti.

STOLTENBERG: İSVEÇ’İN NATO’YA KATILMASINI İSTİYORUZ

Görüşmenin ardından Stoltenberg, “Türkiye NATO için önemli bir ülke. NATO’ya katkıları büyük. Barışı koruma orduları dahil gerilimin yüksek olduğu yerlerde görev yapıyorlar. Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Kosova’ya ekip gönderdiği için Türkiye NATO Irak Kuvvetlerine de yardım ediyor. , Macaristan’daki NATO güçlerini eğitiyor ve Ukrayna’ya güçlü destek sağlıyor.

İsveç’in NATO’ya katılmasından da bahsettik. Türkiye’nin meşru güvenlik kaygıları var. Başka hiçbir ittifak üyesi saldırıya uğramadı. İsveç somut adımlar attı. İşven’in anayasasının değiştirilmesi ve teröre karşı adımlar atılması da söz konusu. Yeni terör yasası yürürlüğe girdi, dolayısıyla İsveç sorumluluklarını yerine getirdi.

İsveç’te NATO ve Türkiye aleyhine gösteriler yapıldığı da anlaşılmalıdır. Gösteri özgürlüğü, demokratik toplumumuzda en büyük değerlerimizden biridir. Ancak gösterilerin neden yapıldığını da bilmeniz gerektiğini unutmamak gerekiyor. Organizatörler İsveç’in NATO’ya katılmasını engellemeye çalışıyor.

Başarılı olmalarına izin vermemeliyiz. Son zirvede Türkiye, İsveç ve Finlandiya üçlü anlaşmayı imzaladı. Bunun için kalıcı mekanizmalar da dahil edilmiştir. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile kalıcı ortak mekanizmaların önümüzdeki hafta 12 Haziran’da tekrar bir araya gelmesi konusunda mutabık kaldık. Bu, İsveç’i daha güvenli hale getirecek…”

TÜRKİYE İSVEÇ’İ VETO ETTİ
Rusya-Ukrayna savaşı başladığından beri İsveç’in NATO’ya girmesi gündemdeydi.Türkiye, teröre verdiği destek nedeniyle İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliğini başta veto etmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’i kabul etti | video

Ancak Finlandiya Türkiye’nin şartlarını kabul ettikten sonra; Finlandiya yönetimi NATO’ya İsveç olmadan girmişti.

Yoruma kapalı.