SON DAKİKA: Asgari ücret 2022 ara zammı için kritik toplantı başladı

SON DAKİKA: Asgari ücret 2022 ara zammı için kritik toplantı başladı – Iktisat Haberleri

SON DAKİKA: Asgari ücret 2022 ara zammı için kritik toplantı başladı

İşçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak suretiyle 15 kişiden oluşan komisyon, 2022’nin ikinci altı ayında asgari tutara yapılacak artış için toplandı.

Bugüne dek ara zamda 6 aylık enflasyon oranında zam, senelik enflasyon farkının yansıtılması, işveren prim yükünün hafifletilmesi formülleri gündeme geldi.

TOPLANTI BAŞLADI

İşçi, işveren tarafları ve Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim açıklamalarda bulunmuş oldu.

Emek harcama ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Vedat Alim;

Türkiye geçtiğimiz Aralık ayı sonunda zamanı bir Asgari Ücret sözleşmesine imza atmış bulunuyordu. Bundan tüm cemiyet memnun olmuştu. Asgari ücret başkanın da vurguladığı şeklinde bir tek asgari ücretle değil toplumsal tesirleri olan bir ücret birimidir. Asgari ücretin üstünde çalışanlar da ücretlerini yukarı doğru çekmek zorunda hissettiği hiyerarşik yapı var. İşverenler bu düzenlemeyi yapmak zorundadırlar.

Bugün pandemiden sonrasında büyük bir sorunla karşılaştık. Dünya büyük bir sorunla karşı karşıya. Emtia, ulaştırma zincirlerinin kopması şeklinde biçimlendi. Bunun Türkiye’ye yansımaları daha çok oldu. 50 milyar Dolar enerji kaynaklarına ayrılan para bu yıl 100 milyar doları geçmiş durumdadır. Iyi mi büyük bir sorunla karşı karşıya olduğumuzu 50 milyar dolarlık fark üstünden görmek mümkün. Dövizdeki dalgalanmanın ekonomideki negatif tesirini baz aldığımızda enflasyonun gerçek sebeplerini görmemiz mümkün.

Her insanın bileceği şeklinde enerji kaynaklarının düzenlenmesi kendi irademizle yapmamız mümkün değil. Petrol 40 dolardan 120 doların üstüne çıkmış olduğu dönemden geçtik. Türkiye’nin yakaladığı 7.3’lük gelişme Türkiye’nin üretim gücünün arttığının göstergesidir. Büyümenin iç öğrenci doğru değil, ihracata dayalı bir gelişme olmasıdır. Bu üretimdeki gücümüz Türkiye’nin gelecekte bu sorunları aşmasına dönük sıhhatli bir pencere içinden bakılmasının kaynaklarını göstermektedir. Enflasyon var fakat biz enflasyonu üreterek, ihracat yaparak aşacağız. Döviz üreterek aşacağız.

Biz çalışanlarımızı, emekçilerimizi, Türkiye’nin üretim gücünün en mühim temeli emekçilerimizi koruyacak toplumsal devlet tedbirlerini devreye sokmak mecburiyetindeyiz.

Bizim bugün başlattığımız komisyon çalışmalarının yarın sonuçlanacağını umut ediyorum.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol;

Sık gündeme gelen Emtia, enerji tutarları dünyada ve devletimizde kolay olmayan belirsiz dönemlerden geçiyoruz. Asgari Ücret senelik belirleniyor fakat kuvvetli mutabakatla ara bir Zam ihtiyacında mutabık olduk. Buraya sevmiş olarak isteyerek geldik. Yurttaşlarımızın taleplerinin karşılanması için buradayız. Yanı başımızda bir harp var. Vatandaşlarımızı etkiliyor, işi sahiplerini ve şirketleri de etkiliyor. Dengeli bir asgari ücret tespiti yapılması mevzusunda TİSK elini taşın altına koyacaktır. 20-30 senedir konuşulan bazı şeyler hayata geçti.

Son buluşmamız gene 3’lü imza ile tamamlanmıştı. Gene aynı şekilde vatandaşımızı korumak, çalışanları sakınan hem de tüm işletmelerimizi sakınan dengeli bir süreç olacağını umut ediyorum. Yeniden hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay;

Sayın Bakanım bilhassa uzun seneler sonrasında ilk kere asgari ücretle ilgili Haziran ayı sonlarına doğru bir toplantı yapıyoruz. Son 5 aydır enflasyonda olan bu yüksek artıştan meydana gelen bir iş ben bilhassa bu toplantıyla ilgili bizi buraya çağrı ettiğiniz için şahsınıza ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyorum.

Asgari ücretle ilgili Ocak ayında güzel bir zam yaptık fakat son 3 aydır bu sayı eridi, çalışanlar bu ülkede en büyük sıkıntıyı çeken toplumun kesimleri.

 Harp, Kovid bitmedi biliyorum. Bizim burada son geçen hafta Cumhurbaşkanını ziyaretinin peşinden bu toplantı organize edildi. Temennim oluşan enflasyon çerçevesinde kamuoyunu, asgari ücretliye nefes aldıracak bir düzenleme olur diye arzu ediyorum. 

Yoruma kapalı.

seo paket casibom