Son dakika: Almanya’da Sabah ve A Haber’e susturma operasyonu: Türk gazetecilere ‘terörist’ muamelesi…

Diplomatik kaynaklar, iki gazetecinin tutuklanmasının basın özgürlüğü açısından kabul edilemez olduğunu ve bunun Alman makamlarına iletildiğini söyledi. Kaynaklar, konunun hem Ankara’da hem de Berlin’de protestolara konu olduğunu, gazetecilere yönelik muamelenin kabul edilemez olduğunu ve gazetecilerin serbest bırakılması için Alman yetkililerle üst düzey görüşmelerin sürdüğünü kaydetti.

FETÖ’LÜ MİSAFİRLER ŞİKAYET ETTİ, ALMAN POLİSLERİ SERBEST BIRAKTI

Konuyla ilgili A Haber’e açıklama yapan Anews yayın koordinatörü Orhan Sali, “Sabahtan beri bilgi toplamaya çalışıyoruz. Çünkü inanılmaz bir durum var. Sabah 6’da Almanya temsilcimiz İsmail Erel, Cemil Albay’ın evine baskın düzenledi.” Frankfurt’taki ev.” Baskının ardından hem temsilcilerimiz hem de gazetecilerimiz tutuklandı. Hala gözaltındayım. Neden gözaltına alındıklarına dair detaylı bir açıklama yapılmadı. Birkaç saat içinde Almanya’dan bir açıklama bekliyoruz. dedi.

FETÖ’cüler şikayetçi oldu, Alman polisi SABAH ve AHaber ekibini tutukladı | video

ALMAN DEMOKRASİSİ ADINA TAM BİR TARTIŞMA

Konuyla ilgili A Haber’e bağlanan Abdullah Ağar, sabah 6’da bazı medya mensuplarının kelepçelenip indirilmesinin Alman demokrasisi için bir felaket olduğunu söyledi. Zaman içinde Türkiye’deki siyasi grupların Almanya dahil Avrupa’daki siyasi faaliyetlerini damgaladıklarını hep gözlemledik. Türkiye’deki seçimleri etkilemeye çalıştılar. Türk uyruklu Alman vatandaşlarına da baskı yapmaya çalıştılar. Öte yandan burada o FETÖ’cünün aparata dönüştüğü bir fotoğraf var. Sosyolojiyi etkilemek için kullanılan FETÖcü yaklaşım ortadadır. Basın mensuplarına ihbar için neden kelepçelenip götürülüyor? Bunun da bir anlamı var. FETÖ’cüleri kendi çıkarları için kullanan bir Almanya var. Bu iki ülke arasındaki ilişkileri gerecek bir fotoğraf var.

Abdullah Ağar ve Abdurrahman Şimşek, Almanya’da SABAH’a Yönelik Operasyonu Yorumladı | video

Alman hükümeti, basın özgürlüğü alanında çalışan kişilerin kelepçelenmesini ve görevden alınmasını nasıl yorumlayacak merak ediyorum. Kendi amaçları doğrultusunda Türk kamuoyunu bir şekilde manipüle ediyorlardı.

FETÖ ALMANYA’DA FAYDALI BİR ARAÇ

Berlin’deki SETA temsilcisi Zafer Meşe de canlı yayında, “Anlatmakta fayda var. 15 Temmuz darbesinden 6 ay sonra istihbarat şefi FETÖ’cüleri koruma altına aldı. German Der Spiegel dergisine verdiği demeçte, “Bu grup yararlı işler yapıyor. halk için çalışmak İlk kez bir istihbarat şefi basın açıklaması yaptı. Alman derin devleti ile tam bir işbirliği içindedirler. Muharrem İnce’ye yönelik operasyonun da Alman menşeili olduğunu düşünüyorum. Alman toplumu, medya ve camiler hakkında bilgi topluyorlar. FETÖ Almanya’da çok işe yarayan bir alet. Alman devleti bu kadar ileri gidip iki medya temsilcisini sabahın erken saatlerinde evlerinden alırsa bu ilerisi için iyi bir gelişme olmaz” dedi.

“ALMANYA BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNE SAYGI GÖSTERMELİ”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik yaptığı açıklamada, “Almanya basın özgürlüğüne saygı duymalıdır… Sabah gazetesi Almanya temsilcisi İsmail Erel ile Sabah Avrupa gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Cemil Albay’ın tutuklanmalarını kınıyoruz” dedi. FETÖ üyelerinin ihbarı üzerine. Ben bir güvenlik tehdidiyim. Almanya’nın düşünmesi gereken bu…”

Alman polisi, A Haber muhabiri İsmail Erel ile SABAH gazetesi Avrupa Genel Yayın Yönetmeni Cemil Albay’ın evine operasyon düzenledi. Almanya’da yaşayan firari FETÖ’cülerin ihbarları üzerine düzenlenen operasyonda Erel ve albay tutuklandı. Terör örgütlerine ses çıkarmayan, onları kendi ülkelerinde misafir eden ve Türkiye’nin iade taleplerine kayıtsız kalan Almanya’da FETÖ’cü firariler ve PKK/PYD’liler pusuda.

İşte o isimler:

İçişleri Bakanlığı ‘aranan teröristler’ listesini güncelledi. Kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve gri olarak belirlenen listedeki isimlerin çoğunun Almanya’da olması dikkat çekti. Kırmızı kategoride yer alan Adil Öksüz’ün Almanya’da olduğu belirtilirken, Abdullah Aymaz’ın Offenbach’ta yaşadığı biliniyor.

BERLİN’DE GRİ KATEGORİ

Kırmızı kategoriden sonra gri kategorideki isimler en çok Almanya’da ikamet ediyor. İkametgahı net olarak bilinenler arasında MİT Tırları davasında hapis cezasına çarptırılan Can Dündar da bulunuyor. Dündar gibi Berlin’de yaşayanların sayısı oldukça fazla. FETÖ’cülerin üs olarak seçtikleri bir diğer nokta ise ülkenin Hessen eyaleti.


Yoruma kapalı.