Şifa deposu üzümün faydaları saymakla bitmiyor

Şifa deposu üzümün faydaları saymakla bitmiyor – Sıhhat Haberleri

Şifa deposu üzümün faydaları saymakla bitmiyor

Sarıgöl Belediyesi tarafınca bu yıl 13.’sü düzenlenen Geleneksel Sultaniye Üzüm Festivali’nde diyetisyen Bengü Ünal, ziyaretçilere üzümün faydalarını söyledi. Sarıgöl’ün üzüm ambarı olmasına karşın fazla üzüm tüketimin olmadığı belirten Ünal, üzümün içerindeki vitamin ve mineraller bakımından tam bir şifa deposu olduğu açıklandı.

Ünal, “Ağustos ve Eylül ayının gözde meyvelerinden üzümün sıhhat açısından birçok faydası bulunmaktadır. Üzüm; potasyum, sodyum, kalsiyum, bakır, manganez, demir, magnezyum, çinko, karoten- , karoten -, kripto-ksantin şeklinde vitamin ve mineraller bakımından zengindir” dedi. ‘’Evlatların kemik gelişimine katkı sağlar’’ Diyetisyen Bengü Ünal, “Üzüm, ihtiva ettiği vitamin ve mineraller yardımıyla kemiklerin güçlenmesinde oldukça mühim rol oynar. Bilhassa gelişme çağlarında olan evlatların tüketmesi oldukça faydalıdır. Sebebi ise üzümün kemik gelişimine katkıda bulunan demir ve bakır minerallerini içermesidir. Kemik erimesine haiz hastalarda üzümün bu özelliğinden yararlanabilirler” dedi.

‘’Kansızlığa, halsizliğe yararlı’’ Bengü Ünal üzümün yararları şu şekilde söyledi: “Ek olarak muhteviyatında yüksek oranda demir bulunmasından dolayı kansızlığa haiz bireylerin demir depolarının artması için birebir olan gıdalardan biridir. Kansızlıktan meydana gelen halsizlik, bitkinlik, tırnak kırılması, saç dökülmesi şeklinde karşılaşılan belirtilerin azalmasını ve ortadan kalkmasını sağlar. E ve K vitamininden varlıklı olması da cildin daha parlak ve sıhhatli görünmesini sağlamaktadır.” ‘’Beslenme çantalarına üzüm koyun’’ Diyetisyen Bengü Ünal, üzümün yararlarından en önemlisi olanı da şu şekilde söyledi: “Üzümün en mühim özelliklerinden biride polifenoller olarak malum kuvvetli antioksidanları içermesidir ve bu yüzden bağışıklık sistemini güçlendirmesiyle birlikte enfeksiyon risklerini de azaltmaktadır. Aileler mevsim geçişlerinde okula başlamış olacak evlatlarımızın beslenme çantalarına üzüm koyarak onların hastalıklardan korunmasını sağlayabilirler. Üzüm, olenolik asit içinde ne olduğu ile sıhhatli diş ve diş etlerine kavuşmanızı sağlar.

Bunun yanı sıra üzüm posa açısından varlıklı olmasından dolayı kabızlığı önlemektedir. Üzüm en oldukça enerji vermesinden dolayı bilinmektedir. Bilhassa çocuklarda rastlanan konsantrasyon bozuklukları sorununu çekirdeksiz sultani üzüm ile hafifletebilirler. Yeşil üzümdeki B vitamini kompleksleri çocuğun zihnini geliştirir ve sorunlarını gidermeye destek verir. Ek olarak üzüm kolesterolü dengede tutmakta, kalp damar hastalıklarına da iyi gelmektedir. Fakat her yediğimiz besinin porsiyonlarını dikkat etmemiz gerektiği şeklinde üzümünde 1 porsiyonu 15 adete denk gelip 60 kcal(kalori) olmasıyla birlikte glisemik indeksinin(içeriğindeki şeker oranı) yüksek olması da göz önüne alınıp diyabet rahatsızlığı ya da insülin direnci olan hastaların üzüm tüketimlerinde dikkatli olması gerekmektedir.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom