Serena Williams tenisi bırakacağını açıkladı

Serena Williams

Kaynak, Getty Images

3 saat ilkin

Meşhur tenisçi Serena Williams, bu ayın sonunda yapılacak ABD Açık Tenis Turnuvası’nın arkasından tenisten “uzaklaşacağını” söyleyerek emekli olmaya karar verdiğine işaret etti.

23 kez Grand Slam kazanan Williams, “emeklilik” ifadesinden hoşlanmadığını, daha ziyade hayatında mühim olan değişik şeylere yöneldiğini söylemiş oldu.

Dünyanın önde gelen moda dergisi Vogue’a yazan Williams, artık “geri sayımın başladığını” ve “önümüzdeki haftaların tadını çıkaracağını” söylemiş oldu.

Williams, sakatlığı sebebiyle uzun bir süre ara verdiği tenise bu yıl Haziran ayında meydana getirilen Wimbledon turnuvasında ‘tek hanımefendiler’ kategorisinde geri dönüş yapmıştı.

40 yaşındaki tenisçi, New York’ta yapılacak ve daha ilkin 6 büyük ödül kazanılmış olduğu ABD Açık Tenis Turnuvası’nda da oynayacağını duyurdu.

Williams, bugüne dek en oldukca Grand Slam kazanan ikinci tenisçi. Birinci ise 24 kez kazanan Avustralyalı tenisçi Margaret Court.

Vogue yazısında Williams, “Ne yazık ki bu yıl Wimbledon’ı kazanmaya hazır değildim. New York için hazır mıyım bilmiyorum fakat elimden geleni yapacağım” dedi ve devam etti:

“Margaret’ın önüne geçeceğime dair bazı hayaller bulunduğunun farkındayım fakat ben öyleki bir final istemiyorum. Veda etmekte hep oldukca zorlanırım fakat lütfen bilin ki hepinizin desteği için oldukca minnettarım.”

Williams, Pazartesi günü 14 aylık bir aradan sonrasında ilk kere ‘tek hanımefendiler’ kategorisinde İspanya’dan Nuria Parrizas Diaz’a karşı yengi elde etti.

‘Hayal edebileceğim en zor şey’

Williams, Vogue dergisinde bugün piyasaya çıkan yazısında bigün tenisi bırakması gerekeceğini şimdiye kadar düşünmek istemediğini söyledi.

“Eşim Alexis ile bu mevzuyu neredeyse asla konuşmadık. Annem ve babamla da konuşmuyoruz. Konuşulmuş olduğu süre boğazım düğümleniyor ve ağlamaya başlıyorum” diyen Williams sözlerine şu şekilde devam etti:

“Bir çok kişinin emekli olmak için heyecanlandığını biliyorum, keşke ben de öyleki olabilsem.”

Serena Williams

Kaynak, Getty Images

Dünyanın önde gelen tenisçilerinden Williams, 1999 senesinde, hemen hemen 17 yaşlarındayken ilk ABD Açık Turnuvası’nı kazanmıştı.

Williams ondan sonra ‘tek hanımefendiler’ kategorisinde Wimbledon ve Avustralya Açık turnuvalarını 7 kez, ABD Açık’ı 6 kez ve Fransa Açık’ı 3 kez kazanmıştır.

Son Grand Slam’ini 2017’de meydana getirilen Avustalya Açık’ta, 8 haftalık hamileyken kazanmıştı.

Tenisi bırakma düşüncesinin ona “hiçbir mutluluk vermediğini” söyleyen Williams, “Tenisi bırakmak hayal edebildiğim en zor şey. Bana acı veriyor” dedi ve şu şekilde devam etti:

“Hayatımda bir dönüm noktasındayım. Bir taraftan hayatımın bu parçasının bitmesini istemiyorum fakat öteki taraftan bundan sonrasına hazırım.”

2017’de doğum esnasında ‘ölümden döndüğü’ söylenen Williams, “kesinlikle tekrar sporcuyken hamile olmak istemiyorum. Tenisin ya tamamen içinde ya da tam anlamıyla haricinde olmalıyım” diyor.

Vogue yazısını duyurmak için toplumsal medya hesabından yapmış olduğu paylaşımda Williams, “Hayatta öyleki bir süre geliyor ki değişik bir yönde ilerlemen icap ettiğini anlıyorsun. Bir şeyi oldukca sevdiğinde bunu yapmak oldukca zor. Ben tenis oynamaya bayılıyorum. Fakat artık geri sayım başladı ve bu noktadan sonrasında anne olmakla ilgilenmem gerekiyor. Önümüzdeki haftaların tadını çıkaracağım” ifadelerini kullandı.

‘Ben yaptıysam siz de yapabilirsiniz’

Williams, teniste bugüne dek gelmiş geçmiş en ikonik sporculardan biri olarak tanınıyor.

Serena ve ablası Venus, tenisin gidişatını değişiklik yapmak ve sporda cinsiyet eşitliğine büyük bir katkıda bulunmakla anılıyor.

Williams, “Ben yaptıysam siz de yapabilirsiniz” diyor.

Forbes sıralamasında bugüne dek en oldukca kazanan hanım atlet ünvanını alan Williams, geçtiğimiz yıllarda bir girişim sermayesi şirketi kurdu.

Meşhur tenisçi hem de Los Angeles’de bir bayan futbol takımına maddi destek sağlıyor.

Williams, “Geride bırakacağım mirası pek düşünmeyi sevmiyorum fakat bana verilen fırsatlar yardımıyla hanım sporculara sahalarda güç vermiş olabilmeyi umuyorum” diyor ve sözlerine devam ediyor:

“Hanımefendiler aynı anda hem kuvvetli hem de güzel olabilir. Tenis oynarken sinirlenebilir. İstediklerini giyebilir ve istedikleri benzer biçimde konuşabilirler.

“Bu, California’da tenis oynamak isteyen ufak siyah bir kızın hikayesinin sonu. Mecmua yayımlandığında açıp bakabilecek miyim bilmiyorum.”

Yoruma kapalı.

seo paket casibom