Selahattin Demirtaş, Öcalan’la ilgili son açıklamasında tam olarak ne dedi?

Selahattin Demirtaş

Kaynak, Getty Images

53 dakika ilkin

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) tutuklu eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın, 6-8 Ekim 2014’te yaşanmış olan vakalarla ilgili davanın Salı günkü  duruşmasında yapmış olduğu, Abdullah Öcalan ile devletin görüşmesi gerektiği yönündeki açıklaması münakaşa yarattı.

HDP, Salı günü yayımladığı, Demirtaş’a ilişik olduğu belirtilen sözleri içeren Twitter mesajını ondan sonra sildi, partinin sitesindeki ilgili açıklamayı da kaldırdı.

Demirtaş’ın basın danışmanı Zınar Karavil, Demirtaş’ın sözlerinin haberleştirilirken sözlerinin bağlamından koparıldığını söylemiş oldu.

Peki Demirtaş’a ilişik olduğu belirtilen açıklamalar niçin kaldırıldı ve eski HDP lideri savunmasında tam olarak ne dedi?  

İlk izahat niçin silindi?

Demirtaş, Edirne F Tipi Cezaevi’nde bulunuyor.

Yargılandığı davalardan kabul edilen, 6-8 Ekim (Kobani) vakalarıyla ilgili dava ise  Sincan Cezaevi Kampüsü duruşma salonunda görülüyor.

Demirtaş, duruşmalara Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) üstünden katılıyor.

Demirtaş, 6 Eylül Salı günü de bu davanın bir duruşmasına katıldı.

6 Eylül günü, HDP’nin resmi bir Twitter hesabından, Demirtaş’ın duruşmada “Çözüm için Abdullah Öcalan yetkilidir. Türkiye Cumhuriyeti demokrasi karşılığında Öcalan ile görüşmelidir” açıklamasını yapmış olduğu şeklinde bir ileti paylaşıldı.

Açıklamanın uzun hali de partinin web sitesinde yayımlandı.

Sadece ondan sonra bu Twitter mesajı ve web sitesi içinde ne olduğu silindi.

BBC Türkçe’nin görüştüğü HDP’nin Basın Bürosu yetkilileri, savunmadan meydana getirilen haberde bazı maddi hatalar bulunduğunu fark etmeleri üstüne bu yola başvurduklarını belirtti:

“Selahattin Demirtaş’ın dün meydana gelen (Salı günü) savunmasından meydana getirilen haberde muhabirin acil etmesi vs. sebeplerden maddi hatalar vardı. Bazı ifadelerin bağlamından kopuk kullanıldığını hem avukatlardan hem de orada bulunanların aktarımdan anladık. Ikimiz de bunu fark edip hem Twitter’dan hem de web siteden kaldırdık.”

‘Sözleri bağlamından kopartıldı’

BBC Türkçe’ye konuşan Demirtaş’ın basın danışmanı Karavil de, HDP’nin,  abone olduğu bir haber ajansının geçmiş olduğu habere dayanarak hazırladığı içerikte hatalar bulunduğunu anlayınca bunu sildiğini sadece bu sırada açıklamanın dijital medyada yayıldığını belirtti.

Karavil Twitter’dan paylaşmış olduğu mesajında, “Demirtaş duruşmada bir saati aşkın süre müdafa yapmış oldu. Sorunların silahla, şiddetle çözülemeyeceğini, PKK’nin silahları bırakması icap ettiğini, bunun için de Öcalan ile görüşülmesi icap ettiğinin doğru olacağını belirtti. Demirtaş’ın savunması haberleştirilirken acil edildiğinden, sözleri bağlamından koparılmıştır” ifadelerini kullandı. 

Karavil, Demirtaş’ın savunmasının tam çözümünün gelecek günlerde kamuoyu ile paylaşılacağını söylemiş oldu:

“Avukat dostlar SEGBİS tam çözümünün birkaç hafta içinde mahkeme tarafınca hazırlanacağını aktardı. Bu, basınla paylaşıldığında söz mevzusu haberlerdeki içeriğin SEGBİS çözümüyle uyumsuz olduğu objektif şekilde ortaya çıkacak.”

Demirtaş tam olarak ne dedi?

HDP Adana milletvekili Kemal Peköz, duruşmayı izleyenler içinde yer alıyordu.

BBC Türkçe’nin görüştüğü Peköz, Demirtaş’ın açıklamasında tam olarak ne söylediğine dair sorusuna şu yanıtı verdi:

“Ben silahla bu işin çözüleceğine inanmıyorum, şiddetten uzak durulması icap ettiğini düşünüyorum. PKK bu anlamda tabanca bırakacak duruma gelmeli, hazır olmalı, bunun karşılığında devlet de Öcalan’la görüşmeli, bu durum karşılığında Öcalan’la görüşmeli, çözümü sağlayacak olan Öcalan’dır, zira çatışmanın tarafı olan hareketin lideri olan odur, dolayısıyla Öcalan’la görüşmeli, görüşmenin sonunda da demokrasiye evrilen bir aşamaya gelinmelidir’ dedi.”

‘Demirtaş daha ilkin de benzer açıklamalar yapmıştı’

Demirtaş’ın basın danışmanı Karavil, “Demirtaş, sorunların silahla çözülemeyeceğini, PKK’nin silahları bırakması icap ettiğini, bunun için de Öcalan ile görüşülmesinin doğru olacağını ilk kez belirtmiyor” diyor ve eski HDP liderinin daha ilkin de benzer açıklamalar yaptığını korumak için çaba sarfediyor.

Karavil şunları ekliyor: “Demirtaş bunu bir politik tutarlılık halinde devamlı olarak söylüyor. Dışarıdaki konuşmalarında da söylüyordu, ara sıra cezaevinde yazdığı yazılar ve verdiği röportajlarda da belirtiyor. Keza bu örnekte olduğu şeklinde her ne kadar hatalı aktarılmışsa da doğru içerikte gene silahların bırakılması ve bu aşamada Öcalan ile görüşülmesinin doğru bulunduğunu vurguluyor. Olayın aslı budur.”

6-8 Ekim (Kobani) vakalarıyla ilgili davanın duruşmaları gelecek günlerde de görülmeye devam edecek.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom