Şam’da ana gündem Ankara ile yeni sayfa

Türkiye’nin bölge ülkeleriyle normalleşme adımları, yüzyılın felaketine rağmen devam ediyor. Rusya’nın başkenti Moskova’da önümüzdeki hafta Türkiye, Rusya, Suriye rejimi ve İran’ın katılacağı dörtlü dışişleri bakanları toplantısı için hazırlıklar sürüyor. Bu kapsamda geçtiğimiz günlerde Ankara’ya gelen İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan, ardından Şam’a gitti. Türkiye ziyaretinin ardından Şam’a giden İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan, önceki gün Suriyeli mevkidaşı Faysal Mikdad ile bir araya geldi. Suriye ve müttefiki İran’ın dışişleri bakanları, geçen ay Suriye’yi de vuran yıkıcı depremlerin ardından Şam ile bölge ülkeleri arasındaki diplomatik ilişkilerin gelişmesini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladılar.

Şam: GOL NORMALİZASYON
Türkiye ile yakınlaşma sürecinin de ele alındığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Suriye Dışişleri Bakanı Mikdad, Suriye’nin bölge ülkeleriyle ilişkileri normalleştirmeyi hedeflediğini söyledi. İran Dışişleri Bakanı Abdullahiyan da ülkesinin Suriye krizinin çözümü için atılan her adımı desteklediğini belirterek, İran, Rusya, Suriye ve Türkiye arasındaki görüşmeleri bu adımlara örnek olarak gösterdi. Abdullahiyan, dün mevkidaşı Mikdad ile görüşmesinin ardından Beşar Esad ile görüştü.

‘DEPREM DİPLOMASİ’
İran, Türkiye ile Suriye arasında Rusya’nın arabuluculuğunda düzenlenen normalleşme müzakerelerine katılacağını açıkladı. Kaynaklar, önümüzdeki hafta Moskova’da gerçekleşmesi beklenen teknik düzeyli görüşmeye ilişkin olarak tarih yerine hazırlıkların ele alınacağını ve tarihlerin bakanlar düzeyinde belirleneceğini söylüyor. Kaynaklar, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ı vuran depremlerin ardından Suriye rejimi ile karşılıklı taziye toplantısı yapılmadığını, sadece insani yardımın ulaştırılması için adımlar atıldığını söyledi.

Yoruma kapalı.