Sabahları aç karnına 1 kaşık zeytinyağı içerseniz…

(*1*) Sabahları aç karnına 1 kaşık zeytinyağı içerseniz… – Sıhhat Haberleri

Sabahları aç karnına 1 kaşık zeytinyağı içerseniz...

Yeryüzünün bu en eski ve en sıhhatli gıdası olan zeytinden üretilen zeytinyağı yüzyıllardır insanoğlu için cilt bakımından kansere, kemik gelişiminden kolesterole kadar birçok hastalık için müracaat kaynağımızdır. Sağlığın vazgeçilmezi zeytinyağını her sabah aç karnına bir yiyecek kaşığı içerseniz sayılamayacak kadar fazlaca yararını görmüş olacaksınız. Her sabah bir kaşık içmeniz için nedenler; -Kansere, bilhassa de kalınca bağırsak (kolon) kanserine karşı korur

-Daha kuvvetli ve sıhhatli cilt, saç, tırnak ve kemiklere haiz olmanızı sağlar. Saçı yumuşatır, besler, nemlendirir, saç ve tırnakların hızla uzamasına yardım eder.

– Antioksidan ve yağ asitleri açısından oldukça varlıklı olan zeytinyağı özgür radikallerin oluşturduğu hasarı gidererek ihtimaller içinde sarkmaları önler, cilt rengini ve dokusunu iyileştirir. Zeytinyağıyla yapacağınız 15 dakikalık masajlar yardımıyla kan akışını hızlandırabilir ve hücrelerin onarılmasını sağlayabilirsiniz. Hatta bu masajla bir ay içinde göğüslerinin büyüdüğünü söyleyen bayanlar da fazlaca. Zeytinyağının içindeki fenolik bileşikler oleik asitle bir araya ulaştığında kontrolsüz hücre çoğalmasını baskılayarak kanser hücrelerinin büyümesini engeller. Oleik asit bilhassa kalınca bağırsak kanseri oluşumunda etkili olan safra asitlerinin üretimini azaltır ve mukoz dokunun bütünlüğünü sağlar.

-Organlarımızı temizleme görevi meydana getiren karaciğerin kendini temizlemesi için zeytinyağına ihtiyacı vardır. Çocuklarda beyin ve kemik gelişimini hızlandırır.

-E vitamini yardımıyla yaşlanma etkilerini azaltma ve doku yenileme özelliği taşır.

-Kireçlenmeyi önlemede büyük rol oynar.

-Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır: Zeytinyağında yer edinen yağ asitleri bağışıklık sisteminin değişik fonksiyonlarının görevini yapmasında büyük katkıya haizdir.

-Şundan dolayı kalp hastalıklarından korur: E vitamini ve selenyum içeren zeytinyağı damar sertliği ve kalp krizine karşı en etkili organik ilaçlardan biri olarak biliniyor. Ek olarak zeytinyağı, içindeki K vitamini yardımıyla damar çeperleri ve kalp dokusunu koruyucu bir etkiye de haiz.

-Zeytinyağı, vücuttaki iltihapları geçirmede organik bir ilaçtır. Araştırmalar gösteriyor ki üç yiyecek kaşığı zeytinyağı içmek bir kutu ilacın %10 kadar yararını vücudunuza almanızı sağlıyor. Üstelik organik yollarla…

-Fena huylu kolesterolü azaltır, kan şekerini dengeler. Bununla birlikte damar sağlığını sakınan iyi huylu kolesterolün de artmasını sağlar. -Beyni korur. Zeytinyağının Alzheimer’dan koruduğu, belleği pekiştirdiği ve depresyon riskini azalttığı bilinir.

Yoruma kapalı.