Ryanair CEO’su O’Leary: 10 euroluk uçuş devri kapandı

(*10*)

O'Leary

Kaynak, Getty Images

11 Ağustos 2022, 13:39 +03

Güncelleme 49 dakika ilkin

Avrupa’nın en büyük düşük maliyetli havayolu şirketlerinden Ryanair’in CEO’su Michael O’Leary, yükselen yakıt tutarları sebebiyle ucuz uçuş sürecinin sona erdiğini söylemiş oldu.

BBC’ye konuşan O’Leary “10 euroluk uçuş devri bitti” dedi.

Önümüzdeki beş yıl içinde Ryanair’in averaj bilet fiyatlarının geçen yılki düzey olan 40 eurodan 50 euroya çıkacağını belirten O’Leary, yaşam pahalılığının artmasına karşın insanların sık sık uçmaya devam edeceğine inandığını belirtti:

“Bir euroluk, 0,99 euroluk hatta 9,99 euroluk promosyon biletlerini birkaç yıl göremeyeceksiniz. Fakat insanoğlu uçmaya devam edecek. Uçuşlardan caymak yerine ucuz seçeneklere yönelecekler.”

90’lardan itibaren uçuşların ucuzlaması daha çok sayıda insanı senelik tatillerine ek olarak kısa tatillere yöneltti ve milyonlarca şahıs seyahatlerinde uçuşları tercih etmeye başladı. Ryanair, Easyjet, Vueling ve Wizz Air şeklinde firmalar içinde ucuz uçuş rekabeti yaşandı.

Küresel karbon emisyonlarının yüzde 2,4’ünün ticari uçuşlardan kaynaklandığı tahmin ediliyor.

Bu yüzden sektör karbon emisyonlarını azaltması için baskı altında.

(*10*)

Uçaklar

Ek olarak insanları tayyare yerine tren ve karayoluyla seyahate özendirmeye yönelik kampanyalar düzenleniyor.

Bununla beraber O’Leary karayolu taşımacılığı ve gemicilik sektörünün karbon emisyonlarının daha çok bulunduğunu belirterek salımları azaltmak için havayolu yerine bu alanlara odaklanılması icap ettiğini söylemiş oldu.

(*10*)

Yolcular

Kaynak, Getty Images

 Covid-19 pandemisi, internasyonal uçuşlara büyük sekte vurmuştu. Sadece yaşamın normale dönmeye başlamasıyla beraber uçuşlara talep arttı.

Fakat havayolu şirketleri ve havalimanlarındaki personel sıkıntısı uçuşlarda gecikme ve iptallere yol açtı. Birçok yolcu havalimanlarında saatlerce beklemek ya da son dakikada yeni uçuşlar ayaralamak mecburiyetinde bırakıldı.

Yoruma kapalı.

seo paket