Rusya’dan Wagner hamlesi: Yurt dışındaki faaliyetler için girişimlere başladı

RUS YETKİLİLERİ ORTA AFRİKA CUMHURİYETİ CUMHURBAŞKANI’NIN ARAYIŞI

Kremlin’in Wagner’in kontrolünü ele geçirme ve Afrika kıtasında Wagner destekli operasyonların devamını sağlama girişimlerinde bir sonraki aşama Orta Afrika Cumhuriyeti oldu.

Bu çerçevede, Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, kişisel korumaları arasında Wagner paralı askerlerinin de bulunduğu OAC Başkanı Faustin Archange Touadera ile telefon görüşmeleri yaptı.

Bu görüşmelerde Rus yetkililer, Cumartesi günü patlak veren krizin Rusya’nın Afrika’daki faaliyetlerine engel olmayacağı konusunda güvence verdi.

Bunun yerine Cumhurbaşkanlığı’nın Orta Afrika Cumhuriyeti’nin güvenlik danışmanı Fidele Gouandjika, Wagner sorununun Rusya’nın iç meselesi olduğunu vurgulayarak, gelişmelerin ülkesi için çok da önemli olmadığını kaydetti.

Gouandjika, “Hiçbir şeyin değişmediğini görmek güven verici. Moskova onları geri çağırmaya ve bize Beethoven veya Mozart’ı göndermeye karar verirse, onları alırız” dedi. değerlendirmesini yaptı.

RUS JETLERİ MALI’YA UÇUYOR

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı’na ait jetler, Wagner grubunun Mali’deki varlığının devamını sağlamak ve bölgedeki çıkarlarını korumak için Suriye ile Mali arasında mekik dokuyor.

Mali’de, Rus savaş uçakları ve helikopterlerinin desteklediği Wagner güçleri, 2012’den beri Mali ordusuyla savaşıyor.

ABD’nin eski Afrika Sahel özel elçisi J. Peter Pham, “Wagner, Rusya’nın nüfuzunu artırmasına yardım etti ve hükümet pes etmeye isteksiz,” dedi. ifadesini kullandı.

Yaklaşık 6.000 Wagner personeli, Rusya ve Ukrayna dışında, iç savaşı 10 yıl öncesine dayanan Orta Afrika Cumhuriyeti’nde özel güvenlik ve mayın temizlemeden Suriye’deki petrol kuyularını ve hükümet kontrolündeki bölgeleri savunmaya kadar çeşitli görevler üstleniyor.

Amerika Birleşik Devletleri ve Batı ülkeleri, Wagner’in faaliyetlerini durdurmak ve etkisini azaltmak için çeşitli adımlar atarken; ABD dün, Wagner’in Ukrayna’daki savaşını finanse etmek için kullandığı iddia edilen Afrika merkezli altın şirketlerine karşı yaptırımlar açıkladı.

ABD’li yetkililer, önümüzdeki günlerde Wagner’e yönelik yeni yaptırımların açıklanacağını vurguladı.

WAGNER GRUBU’NUN RUS YÖNETİMİNE İSYANI

Wagner özel güvenlik şirketinin kurucusu Yevgeny Prigojin, Rus ordusunu Wagner’e saldırı düzenlemekle suçladı ve karşılık vermekle tehdit etti, Wagner’in savaşçıları Ukrayna’yı terk ederek Rostov sınır bölgesine girdi.

Bu durumda Federal Güvenlik Servisi (FSB), “silahlı ayaklanma” suçlamasıyla ceza davası açtı. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Wagner isyanını “ihanet” olarak nitelendirdi.

Prigojin, Moskova’ya gideceklerini duyurdu ve Kremlin yönetimi ülkenin birçok yerinde güvenlik önlemlerini artırdı.

Yevgeny Prigojin’in, Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko’nun Rusya’daki gerilimi azaltma önerisini 24 Haziran’da kabul ettiği bildirildi. Prigojin, dökülen Rus kanının sorumluluğunu anladıklarını ve plana göre konvoylarını geri püskürterek kamplara döneceklerini açıkladı.

Kremlin, Prigojin hakkındaki ceza davasının kapatılacağını söyledi ve “asi liderin” Beyaz Rusya’ya gideceğini duyurdu.

Putin, “Bugün Rusya’ya hizmet etmeye devam etme veya ailenize ve arkadaşlarınıza dönme, Savunma Bakanlığı veya diğer kolluk kuvvetleriyle sözleşme yapma fırsatınız var. İsterseniz Beyaz Rusya’ya gidebilirsiniz.” 26 Haziran’da TV kanallarında halka açık konuşma. kelimeleri kullanmıştı

Yoruma kapalı.