Rusya’dan tahıl anlaşması açıklaması! – Son Dakika Haberler

Peskov, başkent Moskova’da güncel mevzularla ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunmuş oldu.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın “Rusya’nın dünya ekonomisini boğmaya çalmış olduğu ve gıdayı silaha dönüştürdüğü” yönündeki açıklamasını değerlendiren Peskov, “Bu doğru değil. Bu sebeple Rusya, dünyadaki pazarlara besin sevkiyatını engellemiyor, bu sevkiyatların gerçekleştirilmesi mevzusunda destek oluyor.” dedi.

Dmitriy Peskov, besin sevkiyatlarının birçoğunun ne Rusya ne de Ukrayna ile ilgili bulunduğunu belirtti.

“TAHIL ANLAŞMASININ UZATILMASI KONUSUNDA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Türkiye, Ukrayna, Rusya ve BM içinde meydana getirilen tahıl sevkiyatı anlaşmasının uzatılması mevzusuna değinen Peskov, geçen hafta Rusya ve BM içinde bu mevzuda görüşmelerin yapıldığını anımsatarak, “Bu müzakereler, oldukça yapıcı idi.” diye konuştu.

Anlaşmanın uzatılması gününe kadar ortalama yedi gün kaldığına dikkati çeken Peskov, bu yönde çalışmaların devam ettiğini aktardı.

– “Amerikan müesses nizamının, Rusya karşıtı çizgiyi devam ettirmesi üzücü”

ABD’de Kurultay üyeliği ve valilikler başta olmak suretiyle eyalet ve mahalli pozisyonlar için meydana getirilen ara seçimlerin neticelerini değerlendiren Peskov, “Amerikan müesses nizamında Rusya karşıtı çizginin devam ettirilmesi yönündeki düşünce birliği üzücüdür.” ifadesini kullandı.

Kremlin Sözcüsü Peskov, Rusya ve ABD heyetlerinin, Ankara’da görüşme gerçekleştirdiği yönündeki iddialara ilişkin ise “Bunu ne doğrulayabilir ne de yalanlayabilirim.” ifadesini kullandı.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy’nin, Rus birliklerinin çekilmiş olduğu Herson kentine ziyaretini yorumsuz bırakan Peskov, “Herson, Rusya Federasyonu’nun toprağıdır.” diye konuştu.

Yoruma kapalı.