Rusya’dan İngiltere’ye suçlama: Sabotajda yer aldı

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, İngiltere’nin yalnızca Rus birliğine meydana getirilen saldırıda değil Şimal Akım gaz boru hatlarına meydana getirilen saldırılarda da yer aldığını öne sürerek, “Sivastopol körfezindeki saldırıda (Rus birliğine meydana getirilen hücum) operasyonun İngiliz uzmanlar tarafınca yönlendirildiğine dair Rus istihbaratında ciddi deliller var. İngiltere’nin ek olarak enerji altyapılarına meydana getirilen terör saldırılarında da yer aldığına dair de kanıtlar var. Bunu yalnız Rusya için değil internasyonal enerji altyapısı olduğundan dikkate almak fazlaca mühim. Bu informasyon hepimiz tarafınca fazlaca dikkatli bir halde çözümleme edilmelidir ve Avrupa başkentlerinin sessizliğine karşın irdelenmelidir” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın, İngiltere’ye karşı bir misillemede bulunup bulunmayacağına ilişkin izahat icra eden Peskov, “Bu tür eylemler karşılıksız bırakılmaz. Elbet bundan sonraki adımları da düşüneceğiz” dedi.

Peskov ek olarak Şimal Akım ve Şimal Akım 2 gaz boru hatlarının onarım edilmesi için uzmanlarla da görüşüleceğini ve buna gore karar verileceğini söylemiş oldu.

Rusya Müdafa Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov’un eylül ayında Şimal Akım gaz boru hatlarına yönelik saldırılarda İngiliz birliklerin yer aldığını söylemesinin peşinden İngiltere Müdafa Bakanlığı tarafınca meydana getirilen açıklamada, “Rusya, Ukrayna’nın işgalinin ele alınmasını önlemek için yalan iddialara başvuruyor” ifadelerine yer verilmişti.

Yoruma kapalı.