Rusya’da yerleşim yerine savaş uçağı düştü: En az 4 kişi hayatını kaybetti

(*4*)

Rusya'da uçağın düştüğü yer

Kaynak, Twitter/SEVSLV

3 saat ilkin

Rusya’nın güneyindeki Yeysk nahiyesinde Pazartesi akşam saatlerinde bir Rus savaş uçağı yerleşim bölgesine düştü. En az dört kişinin hayatını kaybetmiş olduğu belirtilirken 25 kişi de yaralandı.

Su-34 jet uçağının düşmesinin peşinden bir apartmanın alevler içinde kalmış olduğu, toplumsal medyada paylaşılan görüntülerde görülüyor.

Acil servis çalışanları vaka yerine giderken yakınlardaki bir okuldaki talebe ve öğretmenler de tahliye edildi.

Rusya Müdafa Bakanlığı, Su-34 bombardıman uçağının eğitim uçuşunda bulunduğunu; o sırada bir motorunun alev aldığını ve pilotların tayyare düşmeden ilkin atlayarak kurtulduğunu deklare etti.

Bir süre sonrasında toplumsal medyada paylaşılan videolarda, mahalli halkın yerde yatan ve civarlarında bir paraşüt olduğu anlaşılan pilotlardan birine yardım etmeye çalmış olduğu görülüyor.

Savunma Bakanlığı açıklamasında, “Pilotların verdiği bilgiye nazaran kazanın sebebi, kalkış esnasında uçağın motorlarından birinin alev alması. Su-34’ün düşmüş olduğu, apartmanlardan oluşan bir bölgenin avlusunda, uçağın içindeki yakıt yangına sebep oldu.” ifadeleri kullanıldı.

Yeysk’in bağlı olduğu Krasnodar bölgesinin valisi, Rusça olarak yazdığı bir Telegram paylaşımında bölgeye gittiğini, tüm mahalli ve eyalet itfaiye birimlerinin yangını söndürme çalışmalarına katıldığını duyurdu.

Yerel medya, yangının bir apartmanın beşinci katına kadar çıktığını yazdı. Yeysk’teki bir mahalli muhabir, Rusya’nın devlet kanalı Rossiya 24’e iki apartmanda birden yangın çıktığını söylemiş oldu.

Kremlin de hem mahalli hem ulusal ölçekte yetkililere, yangın mağdurlarına lüzumlu desteğin sağlanması emrini verdi. Üst düzey valilik yetkililer kriz merkezinde göreve getirildi.

Yeysk, Ukrayna’nın işgal altındaki doğu bölgesinin karşısında, Azak Denizi kıyısında yer ediniyor.

Bölge, Rusya’nın deniz kuvvetlerine bağlı uçaklar için en büyük eğitim sahalarından biri olarak kullanılıyor.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom