Rusya, Ukrayna’nın dört bölgesini ilhak ettiğini açıkladı

Putin

47 dakika ilkin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kremlin’de yapmış olduğu konuşmada, Ukrayna’nın Herson, Zaporijya, Donetsk ve Luhansk bölgelerinin resmen ilhakını açıkladı ve buraları Rusya Federasyonu’nun dört yeni bölgesi olarak duyuru etti.

Bu bölgelere Moskova’nın atadığı temsilcilerin de katılmış olduğu imza töreninde Putin, dört bölgenin Rusya’ya katılmasını “milyonlarca insanoğlunun sonucu” olarak vasıflandırdı.

Ukrayna’nın doğusu ve güneyinde Rusya’nın işgal etmiş olduğu bu bölgelerde geçen hafta meydana getirilen tartışmalı referandumlarda Rusya’ya katılma yönünde oy kullanılmıştı.

Ukrayna ve Batılı müttefikleri, bu referandumları “feyk” olarak nitelemiş ve Rusya’nın ilhak kararını tanımayacaklarını açıklamıştı.

Putin, dört bölgede yaşayan insanların kararlarını verdiklerini belirterek, “Sonuçlar belli” dedi ve bunun “en naturel hakları” bulunduğunu söylemiş oldu; Federal Meclis’in Rusya Federasyonu’nun dört yeni bölgesini destekleyeceğinden güvenilir bulunduğunu ekledi.

Rusya’nın geçmiş kuşaklarının bu topraklar için cenk verdiğini korumak için çaba sarfeden Putin, Kiev ve Batı’daki her insanın, bu bölgelerde yaşayanların sonsuza dek Rus vatandaşı olacaklarını duymalarını istediğini, Kiev’deki yetkililerin “ortaya konan bu iradeye saygı duymaları icap ettiğini” söylemiş oldu.

Putin, “halka güvenli bir yaşam sunmak için” Rusya’nın topraklarını tüm gücüyle koruyacağı, yıkılan köy ve kasabaları, altyapıyı, sıhhat ve eğitimi tekrardan inşa edeceği sözü verdi.

Rusya lideri, Sovyetler Birliği’nin yıkılmasından bu yana Batı’nın Rusya’ya diz çöktürmeye çalmış olduğu iddialarını tekrarladı.

Ukrayna’dan dört bölgenin ilhakının “görüşme mevzusu olamayacağını” belirten Putin, Ukrayna’yı “derhal ateşkes halletmeye ve müzakerelere dönmeye” çağırdı.

harita Ukrayna ilhak

Yoruma kapalı.

seo paket casibom