Rusya, ‘Putin’in akıl hocasının’ kızının öldürülmesinden Ukrayna’yı sorumlu tuttu

Darya Dugina

Kaynak, Reuters

22 Ağustos 2022, 15:41 +03

Güncelleme 11 dakika ilkin

Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), ülkenin en mühim politika uzmanlarından olan Aleksandr Dugin’in kızı Darya Dugina’nın öldürülmesinden Ukrayna’yı sorumlu tuttu. Ukrayna ise suikastla bağlantısı olmadığını açıklamıştı.

FSB’den meydana getirilen açıklamada, Ukrayna ajanı Natalia Vovk ve kızının Temmuz ayında Rusya’ya geldiği ve başkent Moskova’da Dugina’yla aynı sitede bir daire kiraladığı açıklandı.

Açıklamada, Vovk ve kızının, Dugina’yı takip ettikleri, onun ve babasının onur konukları olduğu başkent Moskova civarlarında düzenlenen “Anane” adlı milliyetçi bir festivale de katıldıkları vurgulandı.

Gazeteci Dugina, Cumartesi günü festivalden sonrasında Moskova civarlarındaki evine giderken, aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaşamını kaybetmişti.

Dugina’nın babası aşırı milliyetçi ideolog Aleksandr Dugin, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in “akıl hocası” olarak biliniyor ve festivalde bir konuşma da yapmıştı.

Aleksandr Dugin ve Darya Dugina’nın festivalden beraber ayrılacakları sadece Dugin’in son anda kızından ayrı gezi etmeye karar verilmiş olduğu bildiriliyor.

Toplumsal mesajlaşma uygulaması Telegram’da paylaşılan görüntülerde Dugin’in yanan aracı şok halinde izlediği görülüyor.

Saldırıda Dugin’in hedef alınmış olabileceği sanılıyor.

FSB’ye nazaran Dugina’nın anası ve kızı ise Estonya’ya firar etti.

Rusya

Kaynak, EPA

Aleksandr Dugin kimdir?

Aleksandr Dugin’den “Putin’in Rasputin’i” olarak da bahsediliyor.

Darya Dugina ise tanınan bir gazeteciydi ve babasıyla aynı görüşleri paylaşıyordu. Dugina Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini de savunmuştu.

İngiltere ve ABD, Dugina’yı, Rusya’nın Ukrayna işgaliyle ilgili olarak yanlış informasyon yaymak sebebi öne sürülerek yaptırım listesine almıştı.

Dugina, Mayıs ayındaki bir yazısında Ukrayna savaşını “medeniyetler çatışması” olarak tanımlamış ve Batı’nın babası ve kendisine yaptırım uygulamasından “gurur duyduğunu” belirtmişti.

Aleksandr Dugin

Kaynak, Reuters

Aleksandr Dugin de Rusya’nın Kırım’ı ilhakı sonrası Batı’nın yaptırım listesine alınmıştı.

Dugin’in yazılarının Rusya lideri Vladimir Putin’in dünya görüşü üstünde derin tesirleri olduğu biliniyor.

Kremlin’de hakim olan aşırı milliyetçi ideolojinin mimarı olarak tanınan Dugin uzun süredir Moskova’nın kendisini küresel sahnede daha agresif şekilde ortaya koyması icap ettiğini korumak için çaba sarfediyor ve Rusça konuşan bölgelerin “Rus İmparatorluğu” altında birleşmesini korumak için çaba sarfediyor.

Yoruma kapalı.