Rus yönetimine isyan başlatan Wagner, adını kriz bölgelerindeki rolüyle duyurdu

AFRİKA’DAN ORTA DOĞU’YA ÇALIŞMA
Wagner grubunun Mali, Madagaskar, Mozambik, Sudan, Burkina Faso, Libya ve Orta Afrika Cumhuriyeti’nde de faaliyet gösterdiği belirtilmelidir. ABD Askeri Akademisi’nin West Point Terörle Mücadele Merkezi’nden alınan raporlara göre, Wagner Grubu Ukrayna dışında bölgesel çatışmalara katıldı ve Rusya’nın nüfuzunu genişlettiği birçok Afrika ve Orta Doğu ülkesinde de faaliyet gösterdi.

Öte yandan Wagner Grubu, Suriye iç savaşında Esad yönetimini desteklemek için 2015 yılında asker göndermişti.

Ülkenin doğusundaki silahlı kuvvetlerin komutanı Halife Haftar’ın güçlerini destekleyen Wagner grubuna bağlı paralı askerler de bulunuyor.

Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki elmas madenlerini korumakla görevlendirilen Wagner grubunun, Sudan’daki altın madenlerinin güvenliğini sağlaması bekleniyor.

Mali hükümeti ülkedeki silahlı gruplara karşı Wagner grubunu kullanıyor.

Stratejik ve Uluslararası Çalışmalar Merkezi’nden Wagner Grubu uzmanı Catrina Doxsee, Wagner Grubu’nun ABD yaptırımları gibi mali yaptırımlara karşı savunmasız olan ülkeleri finanse etmek için doğal kaynaklar sağladığını öne sürdü.

Wagner’in altın madenciliği ve kaçakçılığıyla da uğraştığını kaydeden Doxsee, bu yöntemlerle Batı yaptırımlarının etkisini hafifletmeye çalıştığını söyledi.

Yoruma kapalı.