Rum Kesimi’nde silahlandırma vaatleri! Başkanlık seçimi öncesi düşmanca çağrılar arttı

Silahlanma ve Kıbrıs meselesinin yanı sıra, aralarında silah tüccarları, uyuşturucu baronları ve kaçakçıların da bulunduğu binlerce yabancıya şartlarını yerine getirmeden vatandaşlık verilmesi, son dönemde Kıbrıs Rum yönetiminin gündemini meşgul eden göç krizi ve kamuoyundaki yolsuzluklar. gündemde yeni seçilen liderin önce çözmesi gereken sorunlar olarak sıralanıyor.

Güney Kıbrıs Yüksek Seçim Kurulu verilerine göre Güney Kıbrıs’ı 5 yıl süreyle yönetecek 8. cumhurbaşkanını belirleyecek seçimlerde kayıtlı 561 bin seçmen oy kullanma hakkına sahip. Saat 07.00’de başlayıp 18.00’de sona erecek olan ilk tur seçimlerde seçmenler, 35’i yurt dışında olmak üzere 1150 sandıkta oy kullanabilecek. SCGA Yüksek Seçim Kurulu’nun 23 Aralık 2022’de yayınladığı kararname ile resmi olarak işlemeye başlayan cumhurbaşkanlığı seçimleri için açıklanan 40 günlük takvimin ardından Cumartesi ve Pazar günleri seçim yasakları yürürlüğe girecek.

Birinci tur seçimlere katılmaya hak kazanan 14 adaydan biri ilk turda oyların yüzde 50’sinden fazlasını alırsa, ikinci turda yarışan Rum tarafının yeni lideri seçilecek ve cumhurbaşkanı seçilecek. en çok oyu alacaktır.

Kıbrıs Rum tarafında 1959’dan bu yana 13’üncü kez yapılacak olan cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turu, “14 isim ile en fazla adayın yarışacağı seçim” olarak da kayıtlara geçecek. 2013 cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turuna 11, 2018 seçimlerine ise 9 aday katıldı.Başkent Lefkoşa’da seçim afişleri ve aday irtibat büroları nadiren buluşurken, adaylar ağırlıklı olarak yazılı ve sosyal medya üzerinden kampanya yürütüyor.


Yoruma kapalı.