Rapor: ABD’deki hapishanelerde 2019’da günlük 122 binden fazla mahkum hücrede tutuldu

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki hücre hapsine son vermeyi amaçlayan Unlock the Box ve Solitary Watch tarafından ortaklaşa yayınlanan rapor, ülke genelindeki cezaevlerinde hücre hapsinde tutulan mahkumlara ilişkin verileri derliyor.

Raporda, verilerin ABD Adalet İstatistikleri Bürosu’ndan en son yayınlanan verilere ve büronun raporlarında yer almayan eyalet verilerine ve yerel cezaevlerine ilişkin Vera Adalet Enstitüsü anketlerine dayandığı belirtildi.

Ülkede cezaevlerindeki duruma ilişkin veri toplayan tek bir kurum olmadığı için kesin rakamı elde etmenin zor olduğu tespit edilen raporda, 2019’da 122.840 mahkûmun 22 saat veya daha fazla hücre hapsinde tutulduğu belirtildi.

Rapor, hücre hapsinde bulunan 122.840.000 mahkûmun Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam hapishane nüfusunun %6’sından biraz fazlasını oluşturduğunu kaydetti.

Her yıl ülke genelinde yüzbinlerce kişiyi etkileyen hücre hapsine son verilmesi çağrısında bulunan raporda, ceza olarak farklı alternatiflerin kullanılması gerektiği vurgulandı.

Solitary Watch’ın yöneticisi Jean Casella, ABD hapishanelerindeki hücre hapsinin “insani bir kriz” olduğunu kaydetti.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom