Qantas Havayolu, şirket yöneticilerinden bagaj görevlisi olarak çalışmalarını istedi

havayolu çalışanları

Kaynak, Getty Images

8 Ağustos 2022, 12:25 +03

Ciddi bir çalışan eksikliği çeken Avustralya merkezli Qantas Havayolu şirketi, yöneticilerinden üç ay süresince bagaj görevlisi olarak çalışmalarını istedi.

Firmanın operasyon yöneticisi, Sydney ve Melbourne havaalanlarında çalışacak minimum 100 gönüllü arıyor.

Vazife tanımında bagaj yükleme ve indirmenin yanı sıra havaalanlarında bagajları taşıyan araçları sürmek de var.

Bir çok yer görevlisi olan binlerce havacılık sektörü çalışanı koronavirüs pandemisi süresince işten çıkarıldı. Pek oldukca öteki küresel havayolu şirketi benzer biçimde Qantas da sınırların yine açılmasının peşinden hizmet vermeye dönmekte güçlük çekiyor.

Firmanın operasyon yöneticisi Colin Hughes, şirket tarafınca BBC’yle paylaşılan bir e-mailinde, yükselen grip ve Covid vakalarının, halihazırda devam eden çalışan eksikliğine eklendiğini, endüstriyi daha da zorladığını vurguluyor.

Yönetici ve idarecilerin, bagaj taşıma rolünü üstlenen haftada üç ya da beş gün, günde dört yada altı saat emek vermesi isteniyor.

Başvuracak kişilerin 32 kilograma varan ağırlıklarda valizleri kaldırabilmesi planlanıyor.

BBC’ye “Operasyonel performansımız müşterilerimizin beklentisini ya da bizim kendimizden beklediğimiz standartları karşılayamıyor” diyen şirket sözcüsü, performansı geliştirmek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını ekliyor.

“200 kadar merkez ofis çalışanımız Paskalya’da süregelen yoğun dönem süresince havaalanlarındaki işlere yardım etti.”

Havalimanları zorlanıyor

Dünya genelinde koronavirüs önlemlerinin azaltılması ve sınırların açılmasıyla beraber yolcu ve uçuş sayıları arttı.

Bundan dolayı Nisan ayından bu yana Avrupa’daki havalimanlarında pandemi dönemindeki işten çıkarmaların tesiri görülmeye başlandı.

Uzun beklemelerden ve uçuş iptallerinden dolayı yolcular yakınma ederken bazı havalimanı işçileri de emek harcama koşullarından dolayı greve gitti.

Nisan ayında Hollanda merkezli KLM havayolu şirketi yer görevlileri greve başladı. Haziran ayında bırakım sona erse de şirket günlük 50’ye yakın uçuşunu iptal etti. Yolculara mümkünse bagaj almamaları mevzusunda çağrılar yapılmış oldu.

Aynı şekilde İngiltere’nin başkenti Londra’da da havalimanlarında çalışan yetersizliğinden dolayı yoğunluklar yaşandı.

Haziran ayında Gatwick Havalimanı yönetimi yazın kademeli olarak günlük Temmuz’da 25, Ağustos’ta 50 uçuşun iptal edileceğini deklare etti.

Ryanair ve Brussels Airlines çalışanlarının Haziran ve Temmuz’daki grevleri Brüksel’de 50’den fazla seferin aksamasıyla sonuçlanmıştı.

Temmuz ayında Almanya merkezli Lufthansa Havayolları da Ağustos sonuna kadar 2 bin uçuşun iptal bulunduğunu duyurdu.

Ryanair’in İspanya’daki kabin mensubunun greve gitmesinin peşinden da bugün 10 uçuş iptal edildi, öteki pek oldukca uçuşta da gecikme oldu.

Yoruma kapalı.