Putin’den halka ve orduya sadakat övgüsü: İç savaşı önlediniz

Dünyanın yakından takip ettiği Wagner isyanının yankıları devam ediyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, önceki gece izleyicilere yaptığı konuşmanın ardından dün Kremlin Sarayı’nın avlusundaki tarihi Katedral Meydanı’nın terasından askerler, istihbarat ve kolluk kuvvetlerine seslendi. Putin, “Bir iç savaşın çıkmasını engellediniz” diyen Putin, “ayaklanma sırasında toplumun gösterdiği dayanışma kadar kararlılığınız ve cesaretiniz de belirleyici oldu” dedi. “Ordu ve halkın isyancıların yanında olmadığını” belirten Putin, “isyanı bastırmak için Ukrayna’dan askerlerini çekmek zorunda olmadıklarının” altını çizdi. Putin de konuşmasında 24 Haziran’da Wagner ile yaşanan kazalarda hayatını kaybeden pilotlar anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.

“ZOR BİR ZAMAN OLDU”
Rus lider konuşmasında, “Ülke için zor bir zamanda, Rusya Federasyonu ordusu, sonucu kaosa yol açacak olan huzursuzluğu önledi.” Hafta sonu güvenlik güçlerinin “fiili olarak iç savaşı durdurduğunu” söyleyen Putin’e göre, isyan sırasında güvenlik güçlerinin hızlı ve titiz çalışması sivil kayıpların önüne geçmeyi mümkün kıldı. Putin, güvenlik güçlerinin eylemleri sayesinde savaşan unsurların özel askeri harekât alanından çekilmesine gerek kalmadığını, ordu ve halkın isyancılardan yana olmadığını söyledi. Putin, Rus halkına “Sadakatiniz için teşekkür ederim” dedi. Kremlin Sarayı’nın avlusuna yaklaşık 2 bin 500 asker, kolluk kuvvetleri ve istihbarat birimi temsilcileri katıldı. Putin’in konuşması yaklaşık 1,5 dakika sürdü. Böylece 23 Haziran’da Wagner isyanının başlamasının ardından Putin canlı yayında üçüncü kez seyirciye seslendi.

KREMLİN: Putin’in konumu sarsılmadı
Kremlin yaptığı açıklamada, hafta sonu Wagner paralı askerlerinin silahlı ayaklanmasının Vladimir Putin’in konumunu sarstığı şeklindeki “sahte uzman” görüşlere katılmadığını söyledi. Kremlin sözcüsü Dmitry Peskov gazetecilere verdiği demeçte, ayaklanmanın işler değiştiğinde Rus toplumunun Putin etrafında ne kadar konsolide olduğunu gösterdiğini söyledi. “Cumhurbaşkanı çevresinde kamu konsolidasyonu seviyesi çok yüksek. Bu olaylar, cumhurbaşkanı çevresinde toplumun ne kadar sağlamlaştığını gösterdi” dedi. Peskov, isyanı sona erdiren anlaşmanın hayata geçirildiğini ve Putin’in her zaman sözünü tuttuğunu söyledi.

WAGNER, TÜM EKİPMANLARI ASKARA TESLİM EDİLDİ
Rusya Federal Güvenlik Servisi, Wagner lideri Yevgeny Prigojin hakkındaki ceza davasının kapatıldığını duyurdu. Ayaklanmalara katılanların 24 Haziran’da ‘suç’ eylemlerinden vazgeçtikleri vurgulanan açıklamada, “Söz konusu durum ve soruşturma süreci için diğer önemli koşullar dikkate alınarak ceza davasının Haziran ayında kapatılmasına karar verildi. 27”. Rusya Savunma Bakanlığı, Wagner’e ait askeri teçhizatın Rus Silahlı Kuvvetlerine ait birliklere devri için hazırlıkların devam ettiğini kaydetti. Öte yandan Belarus Cumhurbaşkanı Alexander Lukashenko, Prigojin’in Belarus’ta olduğunu açıkladı.

Yoruma kapalı.