Putin talimatı verdi: Savaşa hazırlık…

Şoygu, başkent Moskova’da askeri yetkililerle yaptığı görüşmede, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in talimatıyla orduda denetimler yapıldığını söyledi.

Bunun askeri kuvvetlerin hazırlık durumunu belirlemek ve geliştirmek amacıyla yapıldığını belirten Shoigu, “Bugün sabah 9’da (Vladivostok saati) Pasifik Filosu devreye girdi ve savaşa yüksek hazırlık durumuna girmeye başladı.” dedi.

Shoigu şöyle devam etti:

“Teftişin amacı, silahlı kuvvetlerin potansiyel bir düşmanın okyanus ve deniz bölgelerindeki saldırganlığını püskürtme yeteneğini geliştirmektir. Filo, muharebe operasyonlarına kısa sürede hazırlanmak ve buna uygun bir eğitim planı geliştirmek zorunda kalacak.” Genelkurmay Başkanlığı’nın emriyle, yakın ve uzak denizlerde muharebe tatbikatı yapmak.”

Bu arka plana karşı Shoigu, düşmanın Okhotsk Denizi’nin güney kesiminde, Sakhalin Adası’nda ve Kuzey Pasifik Okyanusu’ndaki Kuril Adaları’nda olası konuşlandırılmasının önlenmesi gerektiğini vurgulayarak, kontrolün direktifler doğrultusunda yürütüleceği bilgisini paylaştı. Rus Deniz Kuvvetleri Komutanı Amiral Nikolay Evmenov.

Yoruma kapalı.