Putin: Rus şirketleri ürünlerini Türkiye üzerinden ihraç edebileceklerine dair sinyaller aldı

erdoğan ve putin

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapmış olduğu görüşmenin peşinden Rus basınına konuştu.

Interfax ajansının haberine nazaran “Rus şirketleri ürünlerini Türkiye üzerinden ihraç edebileceklerine dair sinyaller aldı” diyen Putin, Türkiye’nin doğalgaz ödemelerinin yüzde 25’ini rubleyle yapmasına yönelik antak kalma yakında yürürlüğe gireceğini söylemiş oldu.

Rusya, Ukrayna’yı işgal ettikten sonrasında uygulanan Batı yaptırımları sonrası pek oldukça ülkeden ödemeleri Ruble ile yapmalarını talep etmiş, Bulgaristan ve Polonya şeklinde bazı AB ülkeleri bunu reddedince gazları kesilmişti.

Rus önder, dün Özbekistan’daki zirvenin ilk gününde Akkuyu Nükleer Santrali’nin inşaat süreci hakkında yeni anlaşmalar imzalandığını da duyurdu, fakat mevzu hakkında detaylı bir informasyon vermedi.

İnşaat sürecinde iki ülkenin şirketleri içinde bu yaz bir ihtilaf yaşanmış, Rusya Türk şirketle sözleşmesini iptal etmişti.

Erdoğan ve Putin’in görüşmesinin peşinden bir basın açıklaması yapılmadı. Rus basınına konuşan Putin, Ukrayna tahılının en yoksul ülkelere destek olmak için kullanılmasını temenni ettiklerini de ekledi.

‘Yeni güç merkezleri’

Putin, “Batı merkezli internasyonal örgütleri” eleştirirken, “Yeni güç merkezlerinin büyüyen gücü daha belirgin hale geliyor” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’le görüşmesinden ilkin de Çin lideri Şi Jinping ve Moğolistan Cumhurbaşkanı Uhnaagiyn Hürelsüh ile ikili görüşmeler yapmıştı.

Bu toplantı, 2010’lu yılların başından itibaren Şanghay İşbirliği Örgütü’ne üye olmak istediğini söyleyen Erdoğan’ın ilk ŞİÖ zirvesi oldu.

Çin basınında yer edinen haberlerde, Türkiye’nin diyalog ortağı statüsünün gözlemci ülke statüsüne yükseltilmesi sonucu alınabileceği yer aldı. Fakat

Öte taraftan Rusya lideri Putin, Çin lideri Şi ile görüşmesinin peşinden da basına konuşmuş, Çin’in Ukrayna mevzusunda ‘endişelerini’ kendisine ilettiğini dünya kamuoyuyla paylaşmıştı.

Rus önder bu sözlerinin devamında, ABD’nin ‘tek kutuplu dünya yaratma çabasının’ başarısız olacağını da söylemiş oldu.

Çin lideri de Rusya ile büyük güçler olarak beraber çalışmaya istekli olduklarını kaydetti.

Putin bu görüşmede Şi Jinping’in sorularını ve endişesini dile getirdiğini ve bu tarz şeyleri anladığını söylemiş oldu.

Yoruma kapalı.