Putin ‘devam edeceğiz’ diyerek duyurdu! ‘Son nesil silahlarla donattık’

Putin, Rus birliğine ilişkin “Sovyetler Birliği Filosundan Amiral Gorşkov” isminde fırkateynin muharebe görevine başlaması için meydana getirilen törene çevrim içi katıldı.

Törende Rusya Müdafa Bakanı Sergey Şoygu ile geminin komutanı İgor Krahmal da hazır bulunmuş oldu.

Fırkateynin uzun mesafeli deniz yolculuğuna bugün başlayacağını belirten Putin, “Vapur, benzeri olmayan deniz tabanlı ‘Tsirkon’ hipersonik roket sistemi ve öteki son nesil silahlarla donatıldı.” dedi.

Söz mevzusu tabanca sistemlerinin dünyanın hiçbir ülkesinde benzeri olmadığını söyleyen Putin, bu tür silahların, Rusya’yı potansiyel dış tehditlerden güvenilir bir halde korumayı mümkün kılacağını belirtti.

Putin, “Silahlı Kuvvetlerin muharebe potansiyelini geliştirmeye, önümüzdeki on yıllarda Rusya’nın güvenliğini koruyacak gelişmiş tabanca ve teçhizatlar üretmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

GEMİ FÜZELERLE ATLANTİK VE HİNT OKYANUSU İLE AKDENİZ’DE GÖREV YAPACAK

Müdafa Bakanı Şoygu da geminin ‘Tsirkon’ hipersonik füzelerle Atlantik ve Hint okyanuslarının yanı sıra Akdeniz’de uzun bir deniz yolculuğuna çıkacağını bildirdi.

Geminin denizde ve karada düşmana nokta atışı ve kuvvetli saldırılar yapma kabiliyetine haiz olduğuna dikkati çeken Şoygu, hipersonik füzelerin gelişmiş hava müdafa ve roket müdafa sistemlerinin üstesinden gelme kabiliyetine haiz bulunduğunu altını çizdi.

Rusya’nın kuzeyindeki Barents Denizi’nde, Mayıs 2022’de, “Sovyetler Birliği Filosundan Amiral Gorşkov” fırkateyninden “Tsirkon” hipersonik seyir füzesiyle kontrol atışı yapılmış, ortalama 1000 kilometre uzaklıktaki bir deniz hedefi vurulmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Putin’in 2018’de tanıttığı yeni hipersonik silahların içinde bulunan “Tsirkon”un ses hızının 10 katına (Mach 10) kadar çıkabildiği ve 1000 ila 2000 kilometre menzile haiz olduğu açıklanmıştı.

Yoruma kapalı.