Putin: Batı’nın Rusya’ya yönelik yaptırımları dünya ekonomisi için en büyük tehdit

Vladimir Putin

Kaynak, Getty Images

bir saat ilkin

Rusya Devlet Başkanı Başkanı Vladimir Putin, Batı’nın Moskova’ya uyguladığı yaptırımların dünya ekonomisi için en büyük tehdit bulunduğunu söylemiş oldu. Putin, Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımların Moskova’yı soyutlama etmek için boşuna ve saldırgan bir çaba bulunduğunu, ekonomik cenk ilanı anlamına geldiğini belirtti.

Rusya’nın Vladivostok kentinde düzenlenen Doğu Ekonomik Forumu’nda konuşan Putin günümüzde Asya’nın yükselişe Batı’nın ise düşüşe geçtiğini savundu.

Putin Batı ülkelerini kendi davranış modellerini başka milletlere dayatmak istemekle ve öteki ülkelerin egemenliklerini ihlal etmekle de suçladı.

Doğu Ekonomik Forumu’ndaki konuşmasının arkasından meydana getirilen açık oturum tartışmasına katılan Putin, Ukrayna savaşının başlamasından bu yana Rusya’nın ne kazanıp ne kaybetmiş olduğu yönündeki bir soruya da “Hiçbir şey kaybetmedik ve hiçbir şey kaybetmeyeceğiz” yanıtını verdi.

Putin sözlerini, “En büyük kazancımız ise egemenliğimizi perçinlemiş olmak,” diyerek sürdürdü.

Rusya lideri Moskova’nın Avrupa’ya gaz akışını durdurarak enerjiyi bir “tabanca” benzer biçimde kullandığı yönündeki eleştirilere de cevap verdi.

Putin “Rusya’nın enerjiyi tabanca benzer biçimde kullandığını söylüyor. Bu iyi mi bir saçmalık. Ne silahı kullanıyormuşuz? İthalatçıların talepleri doğrultusunda istedikleri oranda arz ediyoruz” dedi.

Putin, ülkesinin 24 Şubat’ta başlatmış olduğu ve “hususi bir askeri harekat” diye nitelendirdiği Ukrayna’nın işgalini Rusya’nın SSCB’nin yıkıldığı 1991 yılından bu yana devam eden “aşağılanmasını” tersine döndürecek zamanı bir dönüm noktası olarak resmetmeye çalışıyor.

Vladimir Putin

Kaynak, Getty Images

Rusya’nın Ukrayna işgali sebebiyle Batı dünyasıyla arasının açılması, Kremlin’in yüzünü daha oldukça Asya ülkelerine, bilhassa de dünyanın ikinci büyük ekonomisi konumundaki Çin’e çevirmesine yol açtı.

ABD ve müttefikleri Ukrayna’nın işgali sebebiyle Kremlin’e çağıl tarihinin en ağır yaptırımlarını uygulamaya başladı.

Doğu Ekonomik Forumu’nda yapmış olduğu konuşmada Putin, “Batılı ülkeler tarihin akışını değişiklik yapmak amacıyla yüz seneler içinde inşa edilmiş olan küresel ekonomik sistemin temellerini baltalıyorlar” dedi ve dolar, euro ve sterline güvenin azaldığını beyan etti.

Doğu Ekonomik Forumu’na katılanlar içinde Çin Komünist Partisi’nin üçüncü adı Li Zhanshu da bulunuyor.

Putin’in gelecek hafta Özbekistan’da Çin Cumhurbaşkanı Şi Cinping ile bir araya gelmesi umut ediliyor.

Putin, Çin’in Gazprom’dan satın alacağı gaz için ödemesini Rus rublesi ve Çin yuanı üstünden yapacağını açıklamıştı.

Yoruma kapalı.

seo paket