Pentagon: ABD’nin Suriye’deki başka bir üssüne daha saldırı düzenlendi

Dün Suriye’nin Haseke vilayetinde ABD önderliğindeki koalisyon tesisine insansız hava aracıyla (İHA) saldırarak bir ABD sözleşmeli personelini öldüren, 5’i asker ve bir sözleşmeli olmak üzere 6 personeli de yaralayan İran destekli gruplar, bu kez Deyrizor’daki ABD üssü hedef alındı.

Pentagon sözcüsü Ryder, günlük basın toplantısında yerel saatle 08:05 sıralarında Deyrizor’daki ABD’nin Green Village üssüne 10 roket saldırısı düzenlediğini söyledi.

Ryder, saldırıda herhangi bir can kaybının yaşanmadığını söylerken, ABD Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan yazılı açıklamada, üssün yakınındaki bir eve roket isabet ettiği ve iki kadın ile iki çocuğun hafif yaralandığı bilgisi verildi.

Sözcü, iki saldırıyı gerçekleştiren grubun da aynı olduğunu söyledi.

Haseke üssüne düzenlenen saldırının ardından ABD, Suriye’de İran Devrim Muhafızları’na bağlı iki tesisi hava saldırısı düzenledi.

İDDİA EDİLEN HAVA SAVUNMA RADARI ÇALIŞMIYOR

ABD’li sözleşmeli personelin hayatını kaybettiği İHA saldırısına ilişkin ABD’li yetkililere dayandırılan New York Times haberinde, Suriye’deki ABD hava savunma radarlarının arızalı olduğu iddia edildi.

Gazetenin haberinde, radarların arızalı olduğundan şüphelenildiği ve İran bağlantılı gruplar tarafından bilindiği belirtildi.

Bu haberle ilgili soruları yanıtlayan Ryder, saldırının araştırıldığını ve bu konunun CENTCOM tarafından araştırıldığını söyledi.

Tuğgeneral Ryder ise bölgeyi görüntülemek için radar gözlem yeteneğine sahip olduğunu iddia etti.

Bir personelin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili açıklamada, İHA’nın İran’a ait olduğunun belirtildiği ve Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı hedeflerin vurulduğu hatırlatılan bir muhabir, “İran, burada bir Amerikan vatandaşının ölümünden sorumlu olduğuna inanıyor mu? ?” İran bu grupları açıkça destekliyor ve bu nedenle bölgede güvensizlik ve istikrarsızlığa yol açmamalarını sağlamakla yükümlü.” sadece cevabını verdi.

Yoruma kapalı.

seo paket