Pentagon, ABD’nin düşen PKK/YPG helikopterleriyle ilgisi olmadığını iddia etti

SDG adını kullanan ABD destekli PKK/YPG terör örgütüne mensup üyeleri taşıyan helikopterin Suriye’de düşmesiyle ilgili tartışmalar Kuzey Irak’ta sürüyor.

Pentagon Sözcüsü Ryder, AA Muhabirinin günlük basın toplantısında şunları söyledi: “Ortağınız (PKK/YPG) SDG bir açıklama yaparak, üyelerini taşıyan iki helikopterin Kuzey Irak’ta düştüğünü duyurdu. Sözde eğitim değişim görevindeki rolünüz neydi? Burada ABD fonları mı kullanılıyordu?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“ABD’nin QSD helikopter uçuşuyla hiçbir ilgisi yok ve hiçbir şekilde karışmıyor. Biliyorsunuz QSD başlı başına bir güç ve DEAŞ’a karşı operasyonlarda onlarla iş birliği yapıyoruz. Ama ben yapardım. Tekrar söyleyelim, ABD veya koalisyon bu helikopter kazasına karışmadı ve bu görevin daha önce icra edildiğine dair bir bilgimiz yok.

Ardından AA muhabiri, “Bizim bilgimiz ve müdahalemiz olmadığını söylüyorsunuz ama bu gücü ABD eğitiyor ve donatıyor. ABD’nin sağladığı imkanların ve fonların ABD’deki ortağınıza karşı kullanılmayacağından ne kadar eminsiniz?” NATO Türkiye gelecekte mi?” soruyu sordu

SDG adını kullanan PKK/YPG’nin ABD’den Türkiye’ye aldığı silah ve fonları kullanmayacağının garantisini veremeyen ABD’li general, DEAŞ’ı yenmek için örgütle iş birliği yaptığını söyledi.

Ryder, “Dünya çapında operasyonlarını yürüten çok sayıda kuvveti eğitiyoruz. Yine bu olaya hiçbir şekilde dahil değiliz veya dahil değiliz. Bunu başka nasıl ifade etmemi istediğinizden emin değilim. .” dedi.

Tuğgeneral Ryder, “Bırakın SDG bu konuda kendi adına konuşsun” dedi. cevabı verdi.

Başka bir muhabirin bölgeyi izleyen ABD’nin bu helikopterlerin uçuşları hakkında kazaya karışması dışında bir bilgisi olup olmadığı sorusuna sözcü, “Her şeyi bir perspektife oturtalım, dünyadaki birçok faaliyeti izliyoruz. ABD ve koalisyon dışında herhangi birinin operasyonlarını izlersek bu konuya girmeyeceğim.” dedi.

Ryder, “ABD’nin işin içinde olmadığını söylüyorum. Orada kelimelerimi dikkatle seçiyorum” dedi. ifadesini kullandı.

Yoruma kapalı.

seo paket casibom